Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Va rog sa-mi spuneti:
daca avind 50%dintr-o garsoniera,.prin mostenire, pot cere iesire din indiviziune prin alegerea de catre partea pirita ori sa primeasca ori sa-mi dea o sulta de 19000€.,mie fiindu-mi indiferenta fiecare varianta ?multumesc anticipat
De aceea v-am expus si posibilitatea partajului voluntar, la notar. Acolo puteti face cum va doriti dvs., prin intelegere amiabila.
Din acelasi motiv am intrebat daca sunteti in relatii bune cu matusa, daca vorbiti cu ea, explicati-i ca mai avantajos pt ambele parti e sa mergeti la notar.

In instanta, cum am spus mai sus, nu merge cu "cat propuneti dvs. ca sulta", ci se efectueaza expertize. Bineinteles ca sunt cheltuieli de judecata, onorariu avocatial etc. Va ajunge scump si s-ar putea sa riscati sa luati o mica teapa - de ex. matusa solicita atribuirea imobilului, evaluat prin expertiza la 10.000 euro:) si va plateste sulta 5.000, din care platiti expertiza si alte cheltuieli de judecata si ramaneti cu ...era sa zic eu ce...

Discutati cu matusa amiabil si explicati-i. Sau vindeti garsoniera impreuna si impartiti banii, pur si simplu.
Va multumesc pentru lamuriri.
Matusa nu vrea sa mearga nici la notar nici sa se vanda ,asa ca numai prin proces pot obtine ceva.Inteleg ca cine plateste sulta este cel care partial pierde.CUM POT SA FIU EU CEL CARE SA PLATESC SULTA si nu celalalt!
Solicitati instantei, in cererea de chemare in judecata, atribuirea imobilului.
Angajati-va un avocat.
Succes!