avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Bilet la ordin avalizat -insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Bilet la ordin avalizat -insolventa

Buna seara.
Am urmatoarea intrebare.
Am o firma pe care din cauza datoriilor pe care le am fata de unul din furnizori am dispus inceperea procesului de insolventa,
Dar am urmatoarea problema. In luna xxx a anului curent am eliberat un bilet la ordin catre acel furnizor,bilet la ordin fara data si avalizat in nume personal.
Doua luni mai tarziu am inchis contul la banca de unde era eliberat biletul,deoarece banca si-a inchis sediul din oras.
Biletul la ordin l-am declarat pierdut.
Furnizorul banuieste ceva "necurat" la mine si ma tot ameninta ca introduce biletul la ordin si ca eu raspund in nume personal. Dar daca pe bilet este stipulat ca el se plateste doar in acest oras si aici banca nu mai are sediu, ce se intampla?
Care pot fi actiunile viitoare? Cam in maxim o luna se va pronunta inceperea procedurii de insolventa.Ce sa fac mai departe?
Am consultat si un avocat si mi-a spus sa stau linistit.
As dori si parerile dvs.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cosmin77 , utilizator 07:44, 28 Octombrie 2010
in ce contest v-a spus avocatul sa stati linistit?
a-ti putea f bine sa platiti suma datorata iar creditorul dvs.
si atunci (zic eu) dosarul nu ar mai avea cauza!!!
pai asta e ideea ca nu vreau sa platesc suma in cauza
in principiu el este un creditor chirografar, cu alte cuvinte negarantat, atata timp cat el se inscrie la masa credala cu suma care o datorati, si daca are documente care sa justifice aceasta datorie.
in ceea ce priveste acest BO respunjdeti cu averea personala daca va este angajata raspunderea
in ceea ce priveste banca si faptul ca nu-si mai are sediul in oras nu cred ca are mare relevanta, instanta poate decide
care este data de la care dvs aveti aceasta datorie
datoria este pe 5 luni
este posibil sa va ajute faptul ca la-ti declarat pierdut
debitorul dvs stie ca a-ti depus dosarul pt deschiderea procedurii de insolventa?

Alte discuții în legătură

Executarea silita stati laura stati laura Buna ziua, eu sunt administrator la o societate care acum este in insolventa, dar in vremurile bune am emis un bilet la ordin in valoare de 1500 lei pe care ... (vezi toată discuția)
Executare silita avalist bilet la ordin gabrieladina gabrieladina O societate comerciala emitenta a unui bilet la ordin avalizat in nume personal de administatorul societatii, intra in insolventa. Dupa deschiderea procedurii, ... (vezi toată discuția)
Executare bilet la ordin mary_stoica mary_stoica Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat: dupa intrarea societatii in insolventa, un furnizor a completat biletul la ordin lasat ca garantie, bilet avalizat ... (vezi toată discuția)