Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... codul de procedura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

codul de procedura penala

As vrea sa stiu daca sotul meu va beneficia de prevederile noului cod de procedura penala care intra in vigoare la 1 oct 2011. Are de executat 2 ani si jum pt furt calificat si este condamnat definitiv. as vrea sa stiu daca e posibil ca, codul sa intre in vigoare mai devreme tinand cont ca e publicat in Monitorul Oficial din luna iulie 2010 si acolo scrie ca intra in vigoare la 1 an de la publicare.
Legea i se va aplica de la data intrarii ei in vigoare, astfel ca in timpul executarii pedepsei, deoarece in oct 2011 el inca isi va mai executa din pedeapsa, i se pot aplica prevederile mai favorabile din noua lege
de intrat in vigoare, inca nu se stie cand va intra