Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

As vrea sa stiu daca un detinut care este condamnat definit la 2 ani si jum. pt. furt calificat va beneficia de prevederile noului cod de procedura penala care a fost publicat in Monitorul Oficial in iulie 2010 , in sensul unei recalculari sau redozari a pedepsei. In codul de procedura penala scrie ca se aplica la 12 luni de la publicarea in M.O si tot acoloscrie ca se aplica de la 1 oct 2011. Stie cineva cand se va pune in aplicare?
Nu stiu exact cand va intra in vigoare , dar stiu va pt detinutul respectiv va opera o recalculare a pedepsei daca noul cod prevede limite mai reduse ale pedepsei pentru respectiva infractiune
pana sa beneficieze de prevederile noului cod penal o sa se libereze.
de foarte multa vreme intra"noul cod penal " in vigoare .
au mai fost astefel de termene si nici unul nu s-a respectat.
eu cred ca nici atunci nu va intra in vigoare.