Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua

buna ziua asi avea si eu cateva intrebari daca imi puteti raspunde?cum beneficiaza detinuti la intrarea codului penal?cand intra in vigoare?si ce redozari se da?una a doua sau una a treia?multumesc si astep sa imi raspundeti...
Din cate am inteles,noul cod penal intra in vigoare in septembrie 2012.Redozarile se vor face in functie de scaderea limitelor minime si maxime ale pedepselor prevazute in noua lege,pentru fiecare fapta in parte (acolo unde noua lege prevede aceasta scadere).Vor beneficia de prevederile noului cod penal condamnatii definitiv la data intrarii in vigoare a noii legi penale.
andymaurul, utilizator
Nu ar fi mai bine sa verificati pe forum, exista cel putin 50 de topicuri deschise cu aceleasi intrebari.

1. Nu se stie cand intra in vigoare noul cod penal, se presupune ca legea de aplicare va fi adoptata in urmatoarea sesiune parlamentara (de primavara).
2. Cei care au primit pedepse mai mari decat maximul din noul cod penal le vor fi reduse pedepsele pana la noul maxim.