avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua

buna ziua asi avea si eu cateva intrebari daca imi puteti raspunde?cum beneficiaza detinuti la intrarea codului penal?cand intra in vigoare?si ce redozari se da?una a doua sau una a treia?multumesc si astep sa imi raspundeti...
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:42, 27 Noiembrie 2011
Din cate am inteles,noul cod penal intra in vigoare in septembrie 2012.Redozarile se vor face in functie de scaderea limitelor minime si maxime ale pedepselor prevazute in noua lege,pentru fiecare fapta in parte (acolo unde noua lege prevede aceasta scadere).Vor beneficia de prevederile noului cod penal condamnatii definitiv la data intrarii in vigoare a noii legi penale.
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2011
andymaurul, utilizator
Nu ar fi mai bine sa verificati pe forum, exista cel putin 50 de topicuri deschise cu aceleasi intrebari.

1. Nu se stie cand intra in vigoare noul cod penal, se presupune ca legea de aplicare va fi adoptata in urmatoarea sesiune parlamentara (de primavara).
2. Cei care au primit pedepse mai mari decat maximul din noul cod penal le vor fi reduse pedepsele pana la noul maxim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redozari si decrete 2011 alexandrarusu alexandrarusu as vrea sa stiu si eu despre ce este vorba cu aceste noi decrrete de redozari sh gratieri care se dau din 1 octombrie 2011 si despre noul cod penal si daca ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal teona11 teona11 ati vazut pe site-ul ministerului ca se cauta o persoana pentru proiectul \"legea mai favorabila\" din noul cod penal? ce credeti, intra sau nu la 1 octombrie ... (vezi toată discuția)
Gratiere colectiva teona11 teona11 daca se adopta de camera deputatilor codul penal ce se va intampla? se va da gratiere colectiva sau redozare in sesiunea parlamentara? deoarece : ... (vezi toată discuția)