Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... gratiere colectiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

gratiere colectiva

daca se adopta de camera deputatilor codul penal ce se va intampla?
se va da gratiere colectiva sau redozare in sesiunea parlamentara?
deoarece : pedepsele se vor micsora ca si durata si atunci........ce ramane de facut?
teona11, utilizator
Ce legatura au codurile cu acordarea gratierilor, in afara de o succita reglementare? Prin intrarea in vigoare a noilor coduri nu se acorda nicio gratiere.
Actul de gratiere,nu este cu nimic conditionat de schimbarea Codului Penal sau de intrarea in vigoare a celui nou.
daca va intra in vigoare noul cod penal atunci acesta se va aplica.
daca prin aplicarea noului cod penal se vor face redozari ....asta e....daca nu.... nu.
in nici un caz nu vor fi gratieri prin aplicarea noului cod penal.