avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... gratiere colectiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

gratiere colectiva

daca se adopta de camera deputatilor codul penal ce se va intampla?
se va da gratiere colectiva sau redozare in sesiunea parlamentara?
deoarece : pedepsele se vor micsora ca si durata si atunci........ce ramane de facut?
Ultima modificare: Joi, 7 Aprilie 2011
teona11, utilizator
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 21:25, 7 Aprilie 2011
Ce legatura au codurile cu acordarea gratierilor, in afara de o succita reglementare? Prin intrarea in vigoare a noilor coduri nu se acorda nicio gratiere.
Actul de gratiere,nu este cu nimic conditionat de schimbarea Codului Penal sau de intrarea in vigoare a celui nou.
daca va intra in vigoare noul cod penal atunci acesta se va aplica.
daca prin aplicarea noului cod penal se vor face redozari ....asta e....daca nu.... nu.
in nici un caz nu vor fi gratieri prin aplicarea noului cod penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redozarea pedepselor teona11 teona11 se va face redozarea pedepselor odata cu adoptarea legii de punere in aplicare a codului penal? daca da, cam pe cand? nu stie nimeni? in afara de 1 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua vanesssa_03 vanesssa_03 buna ziua asi avea si eu cateva intrebari daca imi puteti raspunde?cum beneficiaza detinuti la intrarea codului penal?cand intra in vigoare?si ce redozari se ... (vezi toată discuția)
Redozari si decrete 2011 alexandrarusu alexandrarusu as vrea sa stiu si eu despre ce este vorba cu aceste noi decrrete de redozari sh gratieri care se dau din 1 octombrie 2011 si despre noul cod penal si daca ... (vezi toată discuția)