Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

Am cumparat un teren, iar celui de la care l am cumparat i a fost anulat titlu. A fost automat anulat automat si actul de vanzare cumparare?
daca trebuie actiune in anulare in cat timp se poate face?
Buna ziua !
Care a fost modalitatea de anulare a titlului de proprietate ? A fost emis un act / sentinta in acest sens ?
Din moment ce actul prin care se transmitea bunul de la vanzator la cumparator a fost anulat si contractul de vanzare-cumparrea este nul.

Nu se poate transmite mai multe drepturi decat detii.
sentinta judecatoreasca
Daca anularea titlului de proprietate a avut loc inaintea trasnmisiunii dr proprietate asupra terenului, atunci actul de vanzare-cumparare este nul.
Daca este altfel, angajati avocat.
l am cumparat acu 12 ani , iar anularea a fost acu o sapt