Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fondul Funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fondul Funciar

Daca un teren s-a vandut doar pe baza unui titlu de proprietate ce s-a anulat intre timp fiindca nu corespundea realitatii, mai este valabila vanzarea?Daca nu, ce demersuri trebuie facute?
Buna ziua !
Vanzarea - cumpararea se poate face pe baza TP , ceea ce nu inteleg este cum s-a putut anula acel TP atata timp cat terenurile cuprinse in acesta au intrat in circuitul civil ? Consider ca daca acel cumparator este de buna credinta si nu a fost parte intr-un eventual proces ce a avut ca obiect anularea TP care astfel sa-i fie opozabil , vanzarea ramane valabila .
Daca nu s-a inscris in cartea funciara contractul de vanzare cumparare, pentru a fi opozabil tertilor, Comisia Locala de Fond funciar, ca urmare a anularii titlului initial, va putea emite un alt Titlu, altei persoane.
Vanzarea s-a facut printr-un act sub semnatura privata (care are foarte multe nereguli, spun cunoscatorii) ,ce s-a legalizat printr-o hotarare judecatoreasca fara ca vanzatorii, parintii mei, sa fi stiut.