Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art.27 pct.2 Legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art.27 pct.2 Legea 18/1991

Buna ziua.
Poate uza cumparatorul unui teren in baza unui contract de vanzare-cumparare incheiat in anul 2000, de prevederile art.27 pct.2 din Legea 18/1991? Poate cumparatorul sa ceara emiterea titlului de proprietate prin ordinul prefectului in baza articolului sus-mentionat, fiind asimilat mostenitorilor celor care nu s-au inscris in CAP, nu nu au predat sau nu li s-au preluat la stat terenurile prin acte translative de proprietate?

Va multumesc,
Minodora Sorian
Contractul de vanzare-cumparare in baza carui act doveditor al dreptului de proprietate s-a incheiat?
Dreptul de proprietate a fost dovedit printr-un extras cf si coala veche, unde sunt mai multi coindivizari. Unii au iesit din coala veche, avand titlu de proprietate si s-au incris intr-un alt cf. Acest cumparator solicita TP in baza acelui articol, pentru a se inscrie intr-un alt cf.

Multumesc
Nu, nu poate. Mostenitorii au un statut juridic, iar cumparatorii altul. Daca posibilitatea prevazuta de art. 27 (2) din legea 18/1991 i-ar fi vizat si pe cumparatori, legea ar fi specificat acest lucru. Persoanele care uzeaza de aceasta prevedere juridica trebuia sa-si dovedeasca calitatea de mostenitor fata de persoana care nu a predat terenul la CAP, ori cumparatorul nu poate face acest lucru.
Kyandra a scris:

Nu, nu poate. Mostenitorii au un statut juridic, iar cumparatorii altul. Daca posibilitatea prevazuta de art. 27 (2) din legea 18/1991 i-ar fi vizat si pe cumparatori, legea ar fi specificat acest lucru. Persoanele care uzeaza de aceasta prevedere juridica trebuia sa-si dovedeasca calitatea de mostenitor fata de persoana care nu a predat terenul la CAP, ori cumparatorul nu poate face acest lucru.

Va multumesc.
Dar atunci ce posibilitate legala ar avea acel cumparator al terenului pentru a obtine TP care sa fie opozabil prin intabulare?
El figureaza in extrasul cf vechi, vanzare-cumpararea terenului s-a facut in baza acelui act.
Ii ramane doar posibilitatea actiunii in instanta pentru iesirea din indiviziune? Specfic ca in extrasul cf vechi sunt mai multi proprietari, iar unii din ei au obtinut titlu si au trecut in coala noua.

Multumesc din nou.
Pai vanzatorul trebuia sa aiba act de proprietate, in momentul in care a facut instrainarea, in anul 2000, nu doar extrasul de CF. Ordinul prefectului se emite doar pentru terenurile intravilane pe care exista constructii cu destinatia locuinta, conform art. 23 si 36 din legea 18/1991; in cazul art. 27 este vorba de emiterea de titluri de proprietate pentru terenuri extravilane.
Ce fel de contract de vanzare-cumparare s-a incheiat in 2000? In forma autentica (la notariat) sau cum? In mod normal, vanzatorul trebuia sa aiba cerere depusa in termen la comisia locala de fond funciar, in baza art. 27, iar in momentul in care primea TP se perfecta vanzarea si se facea intabularea pe numele dvs.