Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... importator unic
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

importator unic

Suntem importatori unici pentru un anumit produs (marca de produse) pentru romania. NE putem folosi de art. 35 din Legea 84/1998 pentru a interzice unor magazine (mai ales online/uri) sa vanda produsele respective?

Art. 35
Inregistrarea marcii confera titularului sau un drept exclusiv asupra
marcii. Titularul marcii poate cere instantei judecãtoresti competente sã
interzica tertilor sa foloseasca, in activitatea lor comercialã, fara
consimtamantul titularului:
a) un semn identic cu marca pentru produse sau servicii identice cu acelea
pentru care marca a fost inregistrata;
b) un semn care, datã fiind identitatea sau asemanarea cu marca, ori datã
fiind identitatea sau asemanarea produselor sau serviciilor carora li se
aplica semnul cu produsele sau serviciile pentru care marca a fost
inregistrata, ar produce in perceptia publicului un risc de confuzie,
incluzand si riscul de asociere a mãrcii cu semnul;
c) un semn identic sau asemanator cu marca pentru produse sau servicii
diferite de cele pentru care marca este inregistrata, cand aceasta din urma
a dobandit un renume in Romania si daca din folosirea semnului, fara motive
intemeiate s-ar putea profita de caracterul distinctiv ori de renumele
marcii sau folosirea semnului ar cauza titularului marcii un prejudiciu.
In aplicarea alin. 2, titularul marcii poate cere sã fie interzise
tertilor, in special urmatoarele acte:
a) aplicarea semnului pe produse sau pe ambalaje;
b) oferirea produselor sau comercializarea ori detinerea lor in acest scop
sau, dupa caz, oferirea sau prestarea serviciilor, sub acest semn;
c) importul sau exportul produselor sub acest semn;
d) utilizarea semnului pe documente sau pentru publicitate.
robertsega32, utilizator
Buna ziua,

In articolul citat de dvs. se mentioneaza clar ca doar titularul marcii are dreptul sa interzica tertilor sa comercializeze produse etc. Dvs. sunteti doar importatori cu drept de distributie exclusiva, din cate inteleg. Deci puteti interzice unor magazine sa vanda acele produse doar daca aveti un contract de licenta pentru marca sub care sunt vandute produsele respective sau daca in contractul de distributie exclusiva se stipuleaza ca titularul marcii va da dreptul de a actiona in numele lui, pe teritoriul Romaniei, pentru a-i apara drepturile de proprietate industriala.
Succes in continuare!
Buna seara,

achiesez intru totul la opinia consultantului r.r.ardeleanu cu mentiunea caLegea 84/1998 s-a modificat (a se vedea L 84/1998 a carei republicare a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 350 din 27/05/2010) si art 35 a devenit 36.

Atentie la temeiul juridic!