avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara de 3% intr-un partaj dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara de 3% intr-un partaj dupa divort

Am divortat anul trecut, dorim sa facem partajul. Este vorba de un apartament cu 2 camere. Ne-am inteles si ne-am gandit la un partaj conventional.
Am inteles ca este mai ieftin dacat procedura la un notar.
Am inteles ca este obligatoriu sa platesc taxa judiciara de 3% intr-un partaj conventional, apoi pot sa fac cerere de restituire taxa de timbru achitata, urmand ca instanta sa dispuna cu privire la aceasta.
Plata taxei sa fie facut anterior efectuarii tranzactiei si de altfel anterior primului termen de judecata.
Am mai inteles ca trebuie sa solicit restituirea taxei atunci cand efectuam tranzactia, adica tot la primul termen.
Cam in cat timp primesc inapoi taxa de 3%? In cate zile?
de inteles, ati inteles bine. in legatura cu intrebarea dvs, stiti cum e cu statul.. mai usor de dat, greu de primit.
am inteles ca vi se opresc din bani toate datoriile dvs catre fisc (daca aveti) si va dau doar restul
Cu noua lege nu o sa se mai restituie taxa de 3%.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Care lege? De cand a intrat in vigoare, sau cand va intra in vigoare?
Daca nu primim inapoi taxa de 3 %, atunci nu merita facut partajul prin tribunal. Este mai simplu, mai rapid si poate ca si mai ieftin prin notariat.
actele normative nu se aplica retroactiv.
deocamdata cf. legii taxelor de timbru, daca partile incheie tranzactie beneficiaza de restituirea taxei de timbru achitate .
Nu se aplica, dar nici macar nu au introdus actiunea. Nu cred ca mai au timp.

Alte discuții în legătură

Se mai restituie taxa judiciara de timbru? Cristina Pielmus Cristina Pielmus Buna ziua. Incepand cu data de 25.11.2010 a intrat in vigoare legea privind accelerarea solutionarii proceselor, abrogandu-se totodata si articolul din legea ... (vezi toată discuția)
Partaj gagione gagione buna seara.se poate partaja un apartament ipotecat pe cale amiabila in instanta de judecata?la un astfel de proces se mai plateste taxa de timbru ca procent ... (vezi toată discuția)
Partaj intre soti sofiamaria sofiamaria Buna seara, va rog frumos cine ma poate ajuta cu o problema, in urma cu un an si ceva am divortat fara a face partaj cu conditia ca fostul sot sa imi dea o ... (vezi toată discuția)