Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cine plateste impozitul si contributiile pentru PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cine plateste impozitul si contributiile pentru PFA

Buna ziua,

Sunt societate comerciala, si am un contract cu o PFA - expert tehnic, pentru realizarea unei lucrari (una singura).
Este exclus sa fie considerata activitate dependenta.
Ce contributii trebuie sa platesc eu, beneficiar de servicii de PFA? (sau altfel spus cine plateste CASS, CAS, impozit, somaj pentru contractul respectiv? Eu sau PFA-ul ?)

Multumesc.
Domnule, OUG 82 nu are treaba cu PFA-urile. PFA-ul isi plateste singur darile, asa a fost intotdeuna(cu exceptia celor 2 luni de haos legislativ, iulie-august).
Sunt PFA (expert tehnic). In cazul in care efectuez o lucrare pentru o societate comerciala respectiva societate imi plateste contravaloarea lucrarii. Atat. Nu plateste niciun impozit, nicio contributie. Toate impozitele si contributiile se platesc de catre PFA.
Multumesc @cioan!