Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... problema adeverinta asigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

problema adeverinta asigurat

sunt insarcinata in 7 luni, trebuia sa intru in concediu postanatal.Am fost la medicul de familie sa-mi dea acest concediu, insa el mi-a zis ca trebuie sa-i duc de la CAS o adeverinta de asigurat. Am fost la CAS si doamna de acolo mi-a zis ca nu-mi poate elibera adeverinta pentru ca am avut o perioada de 6 luni inainte de a ma angaja cand nu am platit CAS. Mentionez ca perioadele: 2003-2007=student, 2007-2008=somer, sept. 2008-aug.2009. =nu am lucrat, si, 1 sept. 2009-prezent=angajat
I-am explicat ca sunt insarcinata si cf.legii am dreptul la cele 126 zile chiar daca nu mai eram asigurata de 9 luni inainte de data nasterii. Insa mi-a zis ca nu e asa, si o tot tinea pe a ei ca trebuie sa platesc. Va rog mult sa ma sfatuiti ca sa fac, pt.ca eu stiu ca nu are dreptate.
1. Din Legea 95/2006:
Art. 213. -
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
f) femeile însărcinate şi lăuzele, dacă nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe ţară.
2. Se pare ca dvs. nu va incadrati aici deoarece sunteti salariata.
3. Nu cred ca puteti ramane fara certificat de maternitate.
4. Poate un/o coleg/a mai documentat/a va poate lamuri. Mai asteptati putin ca este week-end si unii dintre consultanti nu sunt pe forum.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane