Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic stagiar
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic stagiar

1.Sunt absolvent de stiinte juridice din 1997.Nu am practicat.Pot sa ma inscriu in Colegiul Consilierilor Juridici daca in cartea de munca nu sunt inregistrat(angajat) ca ,consilier juridic ?Ma refer la consilier juridic stagiar .
2.In situatia in care nu sunt acceptat in conditiile de mai sus-pot sa infiintez o societate la care sa fiu angajat consilier juridic si sa urmez stagiu de pregatire in cadrul CCJ ?Ce costuri implica ?Ma refer la :costurile infiintarii societatii;costuri privind plata contributiilor catre stat ,etc.
1.Pentru inscrierea in CCJ vi se solicita prezentarea unei copii dupa contractul de munca (pe functia de consilier ruridic/juristconsult). #-o
2. Puteti sa infiintati o societate comerciala, dar daca scopul infiintarii este numai acela de a va angaja in cadrul sc ca si CJ, nu vad rostul si mai mult va complicati. O societate comerciala nu o deschizi numai asa, de amorul artei.:belay:
Oricum, inscrierea in CCJ nu este obigatorie.
Daca doriti sa practicati, de ce nu cautati sa va angajati pe un post de consilier juridic pur si simplu?