Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea copilului

Buna ziua, sunt in Portugalia cu un copil de 6 ani ce locuieste cu mine (mama), am deschis un proces pentru a obtine custodia copilului, precizez ca nu sunt casatorita cu tatal copilului,asi dorii sa plec in Romania dar fetita nu are decat un certificat de nastere Portughez. A-si dori sa stiu daca instanta il obliga sa semneze pentru ai face actele necesare si daca a-si putea sa plec in Romania dupa ce instanta imi incredinteaza copilul cu sau fara dreptu tatalui, ce se va intampla dupa ce parasesc Portugalia si daca sunt obligata sa ii aduc copilul sa il vada la termenul dat de instanta, multumesc
daca procesul de incredintare se desfasoara in portugalia, e bie sa consultati un avocat acolo.
Inainte de orice va trebui sa obtineti incredintarea fetitei iar apoi sa-i faceti documente de calatorie daca in acest moment tatal nu vrea sa-si dea acordul pentru a calatori in afara tarii.
daca a-si putea sa plec in Romania dupa ce instanta imi incredinteaza copilul cu sau fara dreptu tatalui, ce se va intampla dupa ce parasesc Portugalia si daca sunt obligata sa ii aduc copilul sa il vada la termenul dat de instanta

Este normal ca tatal sa aiba dreptul la vizita si va trebui sa respectati acest lucru. Pentru a va face viata mai usoara puteti incheia un acord cu el, dupa proces, in cazul in care va mutati in tara dupa obtinerea incredintarii minorei.
Modalitatile in care tatal poate avea legaturi cu copilul sunt vizitarea copilului la locuinta parintelui caruia i-a fost incredintat, lasarea copilului in vizita la locuinta parintelui caruia nu i-a fost incredintat, vizitarea copilului la scoala, petrecerea vacantelor scolare la ambii parinti.
Pentru restul intrebarilor care tin exclusiv de legislatia statului in care va aflati, intrebati un avocat de acolo.
L.C.
P.S. la venirea in tara transcrieti certificatul de nastere al minorei la primaria de domiciliu
daca plec din tara respectiva automat nu asi putea respecta orarul dat de instanta ca tatal sa isi vada copilul odata la 15 zile (in majoritatea cazurilor), ce se poate intampla, nu vreau sa mai stau in Portugalia , tatal vrea sa ramana, exista vre-o posibilitate. multumesc
Daca filiatia copilului din afara casatoriei a fost stabilita fata de ambi parinti, acestia se inteleg, de comun acord,in legatura cu modul in care se exercita ocrotirea parinteasca.In caz contrar, intervine instanta judecatoreasca, la cererea unuia dintre ei, pentru a dispune asupra domiciliului copilului si asupra pensiei de intretinere in favoarea acestuia.De asemenea, instanta judecatoreasca se pronunta si asupra cereri formulate de unul dintre parinti de a se stabili un program de vizitare a copilului aflat la celalalt parinte.

Odata ce veti avea hotararea definitiva si irevocabila, puteti parasi tara, insa va trebui respectat dreptul de vizita.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
dvs, in timpul procesului de incredintare , comunicati instantei ca doriti sa va stabiliti in romania, astfel nu i se va acorda tatalui drept de vizita din 2 in 2 saptamani, ci la perioade mai mari de timp,eventual in vacante,
de asemenea, instanta nu va poate obliga sa-i duceti copilul in portugalia, ci va veni tatal la copil, sau trimiteti copilul in vacanta la tata... se pot gasi solutii pt ca minorul sa pastreze relatia fireasca cu tatal sau