Forum Discuţii juridice Executare silită Cum poate fi schimbat un executor judecatoresc?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum poate fi schimbat un executor judecatoresc?

Buna ziua tuturor celor de pe forum!
La ora actuala, am o problema foarte "spinoasa" si, in ciuda faptului ca am cautat destul de mult prin legislatie si prin "spete", nu am gasit o solutie de a-mi schimba executorul judecatoresc care ma reprezinta(execeptand contestarea executarii in instanta). Poate cunoasteti voi o alta modalitate si-mi puteti da un sfat?!
Multumesc!
ii puteti cere sa va restituie dosarul (pe motiv ca nu a facut demersurile corespunzatoare);
este insa posibil sa va solicite achitarea onorariului pe considerentul ca v-ati recuperat debitul ca urmare a actelor de executare pe care le-a facut
De ce doriti sa schimbati executorul? Poate gasim impreuna o solutie..fiindca sigur este una!
Se face cerere de recuzare la instanta care a admis cererea de executare silita. Pe parcursul solutionarii cererii, nu se suspenda executarea silita.
Buna dimineata!
Multumesc ptr.raspuns! Am incercat, dar, trebuie sa-i reziliez mandatul acordat prin cererea de executare, si aceasta poate fi interpretata ca o renuntare la executare.
O zi buna!
Buna dimineatat tuturor!
Va multumesc mult, pentru raspunsurile voastre!
Sentinta judecatorului, este referitoare la reincadrare si plata unor despagubiri egale cu salariile majorate si reindexate, de la data desfacerii abuzive a contractului de munca, pana la reincadrarea efectiva.
Vreau sa-mi schimb executorul, deoarece nu mai are "chef" sa inceapa procedura efectiva de executare(blocare conturi, popriri...). Debitorul a depus o contestatie la executare (fara solicitarea suspendarii acesteia), iar executorul "motiveaza" ca vrea sa astepte sentinta. Aceasta explicatie este doar o scuza, deoarece executarea trebuie sa continue, independent de contestatia depusa.
Nu pot sa cer recuzarea pe motiv ca "nu vrea" sa continue executarea. Pentru ce alt motiv pot sa cer recuzarea(este de competenta lui aceasta executare)?
I-am trimis si in scris, o solicitare de a afectua: o executare partiala(debitorul a oferit o parte din bani), de a continua procedurile de executare....DEGEABA... nu mi-a virat nici un leu, de fapt nici nu s-a obosit sa-mi raspunda. Stiu ca ma pot adresa instantei de judecata ptr. refuzul executorului de a proceda la executare, dar acest lucru nu cred ca-mi rezolva problema ....Inseamna un alt proces, mult timp pierdut si bani!
O zi buna, tuturor!