Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare contract intretinere in renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare contract intretinere in renta viagera

N-nepotul intretinator (NEPOT DIN FIU)
SS-sot si sotie (CU 2 URMASI)
in 2002 se semneaza contractul de intretinere intre N si SS
in 2007 unul dintre S decedeaza
la ora actuala N nu mai poate asigura intretinerea pt.ca este plecat,dar in schimbul intretinerii poate asigura lunar o suma de bani!
1. SE POATE CU ACORDUL CELOR 2 PARTI MODIFICAREA CONTRACTULUI DE INTRETINERE IN RENTA VIAGERA?
2. TREBUIE INTOCMIT AL CONTRACT SAU DOAR O AMPLIERE AL CONTRACTULUI DEJA EXISTENT?
Asigurarea obligatiei de intretinere, in 99,99% din cazuri inseamna asigurarea alimentelor, medicamentelor, intretinere, lumina, telefon, etc. prin oferirea de bani.

Deci daca dati bani, se cheama ca asigurati intretinerea.

Alberto Kurtyan
se incheie un alt contract , care are o alte reglementare juridica.
contractul actual de intretinere trebuie ca prin acordul partilor sa inceteze intervine rezolutiunea , la notariat, pt. a nu avea surprize pe viitor.
Abea dupa aceea incheiati un contract de renta viagera .
Contractul de intretinere este din cate stiu eu un contract nenumit, nu are o reglementare proprie, motiv pentru care se aplica dreptul comun.
In schimb contractul de renta viagere are o reglementare proprie , este un contract numit si se va aplica reglementarea respectiva.
contractul de rentă viageră este un contract numit, fiind expres reglementat de Codul civil (art. 1639‑1651)
praporgescu, utilizator
Se poate, cu acordul partiilor, preschimbarea prestatiei intretinerii intr-o suma de bani lunara, prin novatie , intrucat executarea in natura a obligatiei a devenit imposibila.Debitorul are 2 optiuni, fie sa ceara rezolutiunea sau sa ceara executarea .lui. Creditorul poate cere instantei transformarea obligatiei de intretinere in natura int-o suma de bani, platibila la intervale stabilite de parti, cu titlu de despagubiri echivalente.
=D>
legally a scris:

Se poate, cu acordul partiilor, preschimbarea prestatiei intretinerii intr-o suma de bani lunara, prin novatie , intrucat executarea in natura a obligatiei a devenit imposibila.Debitorul are 2 optiuni, fie sa ceara rezolutiunea sau sa ceara executarea .lui. Creditorul poate cere instantei transformarea obligatiei de intretinere in natura int-o suma de bani, platibila la intervale stabilite de parti, cu titlu de despagubiri echivalente.
=D>...cu o adnotare...adica 2...prin aceasta novatie nu se schimba natura contractului care ramane in continuare de intretinere si nu se transforma in renta viagera...si cred ca era vorba de creditor care are 2 optiuni...