avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare contract intretinere in renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare contract intretinere in renta viagera

N-nepotul intretinator (NEPOT DIN FIU)
SS-sot si sotie (CU 2 URMASI)
in 2002 se semneaza contractul de intretinere intre N si SS
in 2007 unul dintre S decedeaza
la ora actuala N nu mai poate asigura intretinerea pt.ca este plecat,dar in schimbul intretinerii poate asigura lunar o suma de bani!
1. SE POATE CU ACORDUL CELOR 2 PARTI MODIFICAREA CONTRACTULUI DE INTRETINERE IN RENTA VIAGERA?
2. TREBUIE INTOCMIT AL CONTRACT SAU DOAR O AMPLIERE AL CONTRACTULUI DEJA EXISTENT?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 23:15, 29 Octombrie 2010
Asigurarea obligatiei de intretinere, in 99,99% din cazuri inseamna asigurarea alimentelor, medicamentelor, intretinere, lumina, telefon, etc. prin oferirea de bani.

Deci daca dati bani, se cheama ca asigurati intretinerea.

Alberto Kurtyan
se incheie un alt contract , care are o alte reglementare juridica.
contractul actual de intretinere trebuie ca prin acordul partilor sa inceteze intervine rezolutiunea , la notariat, pt. a nu avea surprize pe viitor.
Abea dupa aceea incheiati un contract de renta viagera .
Contractul de intretinere este din cate stiu eu un contract nenumit, nu are o reglementare proprie, motiv pentru care se aplica dreptul comun.
In schimb contractul de renta viagere are o reglementare proprie , este un contract numit si se va aplica reglementarea respectiva.
contractul de rentă viageră este un contract numit, fiind expres reglementat de Codul civil (art. 1639‑1651)
Ultima modificare: Joi, 28 Octombrie 2010
praporgescu, utilizator
Se poate, cu acordul partiilor, preschimbarea prestatiei intretinerii intr-o suma de bani lunara, prin novatie , intrucat executarea in natura a obligatiei a devenit imposibila.Debitorul are 2 optiuni, fie sa ceara rezolutiunea sau sa ceara executarea .lui. Creditorul poate cere instantei transformarea obligatiei de intretinere in natura int-o suma de bani, platibila la intervale stabilite de parti, cu titlu de despagubiri echivalente.
=D>
legally a scris:

Se poate, cu acordul partiilor, preschimbarea prestatiei intretinerii intr-o suma de bani lunara, prin novatie , intrucat executarea in natura a obligatiei a devenit imposibila.Debitorul are 2 optiuni, fie sa ceara rezolutiunea sau sa ceara executarea .lui. Creditorul poate cere instantei transformarea obligatiei de intretinere in natura int-o suma de bani, platibila la intervale stabilite de parti, cu titlu de despagubiri echivalente.
=D>...cu o adnotare...adica 2...prin aceasta novatie nu se schimba natura contractului care ramane in continuare de intretinere si nu se transforma in renta viagera...si cred ca era vorba de creditor care are 2 optiuni...

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere ciprianradu ciprianradu N-nepot intrtinator SS-sot si sotie intretinuti SS-proprietari ai unui imobil 50% fiecare se semneaza contract de intretinere cu N, Dupa 4 ani de la ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere potyi potyi buna ziua, Am incheiat de 2 ani un contract de intretinere cu vecina noastra , care nu are pe nimeni si este nevazator grd 1 De 2 sapt. a refuzat sa ... (vezi toată discuția)
Obligatia baneasca de intretinere. ContSters280604 ContSters280604 Parintii mei au incheiat un contract de intretinere cu mama tatalui meu. Ulterior tata a decedat iar bunica, imobilizata fiind, nu doreste sa locuiasca cu ... (vezi toată discuția)