Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fise de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fise de post

Buna ziua, ma numesc cretu monica, as avea nevoie de cateva fise de post daca poate cineva sa ma ajute si sa la transmita pe adresa de e-mail cretu_monica81@yahoo.com- pentru stivuitorist, fochist, macaragiu.
Va multumesc foarte mult

Denumirea postului: macaragiu
Codul COR: 333301
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Munca unui macaragiu consta în transportarea diferitelor greutati de la un loc la altul, prin folosirea unei macarale si a altor echipamente de ridicat, sau lucrul pe diferite macarale de constructie, alaturi de elemente de operare si semnalizare manuala si/sau prin telefon sau alte mijloace de comunicare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
o sa ridice greutatile prin folosirea diverselor cârlige, frânghii, lanturi speciale pentru ridicarea si manipularea încarcaturilor catre alte destinatii dorite,
o sa ajute la demontarea si la transportarea macaralelor / echipamentelor de ridicat,
o sa urmareasca siguranta operatiunii, precum si amplasarea macaralelor / a echipamentelor de ridicat în conditii de vreme schimbatoare, pe perioada orelor de program si în afara acestora,
o sa asigure întretinerea elementara a acestora.

DESFASURAREA ACTIVITATII
o în interiorul sau exteriorul cladirilor sau pe santiere de constructii,
o în uzine si în instalatii de transport, precum si la locurile de munca unde se impune ridicarea si manipularea de încarcaturi grele.

Sunt de asteptat expunerea la conditii de vreme schimbatoare si la zgomot / praf.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:
o se folosesc echipamente de control pentru diferite tipuri de macarale si elevatoare, precum si echipament si ustensile manuale pentru întretinerea lor curenta.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare:
o curs de specializare în domeniu, sa fi trecut de testul de manipulare si întretinere macara

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
o abilitatea de a va concentra la locul de munca,
o reactii rapide,
o auto-disciplina,
o seriozitate,
o viziune spatiala,
o vedere buna
o auz bun.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru:

sau [ link extern ]

Fisa postului – Stivuitorist
I. Identificarea postului
1. Numele si prenumele titularului:
2. Denumirea postului: stivuitorist
3. Pozitia in COR / Cod: 833403
4. Compartiment:
5. Nivelul postului: Executie

6. Relatiile:
a. Ierarhice :
b. Functionale: Colaboreaza cu toate compartimentele.
II. Descrierea postului:
1. Scopul general al postului: transportul marfurilor paletizate
2. Obiectivele postului
• Transportul marfurilor in vederea unei bune desfasurari a activitatii societatii
3. Descrierea sarcinilor / atributiilor / activitatilor postului:
• Asigura si supravegheaza incarcarea/destivuirea marfurilor;
• Executa transportul marfurilor pe rutele si traseele indicate, eliminand intreruperile nejustificate;
• Asigura si supravegheaza descarcarea/stivuirea marfurilor;
• Executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonatii acestuia in realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei in limitele respectarii temeiului legal.
4. Descrierea responsabilitatilor postului
a. Privind relatiile interpersonale / comunicare
• executa, întocmai şi la timp, a dispoziţiilor date de şeful de formaţie
• informeaza, în permanenţă a şeful de formaţie despre fiecare acţiune, astfel încât acesta să ştie în permanenţă unde se află;
• informeaza şeful de formaţie după efectuarea fiecărei lucrări;
• informeaza şeful de formaţie asupra oricărei nereguli constatate;
• intervine pentru executarea imediată şi în termen a sarcinilor primite de la şeful de formaţie;
b. Fata de echipamenul din dotare
• Verifica conditiile tehnice ale principalelor sisteme ale vehiculului ;
• Efectueaza curatenia interioara si exterioara a vehicului zilnic ;
• Verifica si completeaza nivelul de combustibil al utilajului ;
• Localizeaza si analizeaza defectele aparute la utilaj ;
• intervine prompt pentru evitarea sau limitarea efectelor în caz de avarie; după eliminarea pericolului, informează şeful de formaţie şi participă în continuare la remedierea defecţiunilor;

c.In raport cu obiectivele postului
• Raspunde de buna desfasurare a transportului marfurilor.
• Respecta codurile de semnalizare;
• Se prezinta la serviciu în stare „apt de lucru”;
• menţine curăţenia în sectorul de activitate;
• păstreaza cu grijă bunurile din dotare;
• respecta cerinţele legale care ţin de activitatea sa;
• ia măsuri pentru folosirea integrală a timpului de lucru;

d. Privind securitatea si sanatatea muncii : Respecta Normele de Securitate si Sanatate in Munca si S.U.
 sa-si insuseasca si sa respecte normele si instructiunile de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
 sa utilizeze corect echipamentele tehnice ;
 sa nu procedeze la deconectarea, schimbarea sau mutarea arbitrara a dispozitivelor de securitate ale echipamentelor tehnice si ale cladirilor, precum si sa utilizeze corect aceste dispozitive;
 sa aduca la cunostiinta conducatorului locului de munca orice defectiune tehnica sau alta situatie care constitue un pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala;
 sa aduca la cunostiinta conducatorului locului de munca in cel mai scurt timp posibil accidentele de munca suferite de persoana proprie sau de alti angajati;
 sa opreasca lucrul la aparitia unui pericol iminent de producere a unui accident si sa informeze de indata conducatorul locului de munca;
 sa refuze intemeiat executarea unei sarcini de munca daca aceasta ar pune in pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala persoana sa sau a celorlalti participanti la procesul de productie;
 sa utilizeze echipamentul individual de protectie din dotare , corespunzator scopului pentru care a fost acordat;
 sa coopereze cu angajatorul si/sau angajatii cu atributii specifice in domeniul securitatii si sanatatii in munca , atata timp cat este necesar , pentru a da angajatorului posibilitatea sa se asigure ca toate conditiile de munca sunt corespunzatoare si nu prezinta riscuri pentru securitate si sanatate la locul sau de munca;
 sa coopereze cu angajatorul si/sau cu angajatii cu atributii specifice in domeniul securitatii si si sanatatii in munca, atata timp cat este necesar, pentru realizarea oricarei sarcini sau cerinte impuse de autoritatea competenta pentru prevenirea accidentelor si bolilor profesionale;
e. Privind regulamentele / procedurile de lucru
• Respecta Regulamentul Intern.
• Respecta procedurile de lucru generale specifice firmei (de exemplu, programul de lucru).

5. Conditiile postului de lucru
a. Programul de lucru : 8 ore pe zi, suplimentar cand este necesar.
b. Conditii materiale :
• Ambientale : Lucreaza in interior, cat si in exterior, in conditii atmosferice.
• Deplasari : -
• Spatiu : -
• Conditii suplimentare : -
c. Conditii de formare profesionala : Participa la diferite forme de instruire specifica,
6. Gradul de autonomie
a. Delegare :
• Este inlocuit de : un alt stivuitorist

III. Specificatiile postului
1. Nivelul de studii : minim scoala profesionala
2. Calificarea necesara
• Curs de calificare
• Autorizatie ISCIR
3. Competentele postului
• Rezistenta la stres
• Lucru in echipa
• Onestitate si loialitate
• Indemanare
• Atentie
• Asumarea responsabilitatii
• Rezistenta fizica si psihica
• Capacitate de prevedere a situatiilor deosebite
4. Experienta de lucru necesara :

Denumirea postului: Fochist
Codul COR:
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Ocupaţia de fochist se referă la totalitatea competenţelor tehnice şi organizatorice care permit exploatarea în condiţii de securitate a cazanelor şi implică cunoştinţe şi abilităţi deosebite privind operarea şi supravegherea funcţionării cazanelor de abur, apă fierbinte, apă caldă şi abur de joasă presiune precum şi a supraîncălzitoarelor şi economizoarelor independente, denumite în continuare „cazane”.

Fochistul trebuie să opereze, să supravegheze cazanele şi să intervină cu promptitudine, prin acţiuni specifice şi în limitele de competenţă, asupra cauzelor care pot produce funcţionarea anormală sau avarii ale cazanului.

Acest lucru presupune o activitate complexă, care depinde de foarte mulţi factori cum sunt:
tipul cazanului şi a instalaţiilor auxiliare,
diversitatea operaţiilor care trebuie executate în cadrul limitelor de competenţă,
multitudinea cunoştinţelor tehnice pe care trebuie să le dobândească,
profesionalismul în activitate,
aplicarea normelor de protecţia muncii,
PSI şi a prescripţiilor tehnice ISCIR,
protecţia mediului înconjurător, etc.

Competenţe fundamentale
1. Comunicarea interpersonală

2. Perfecţionarea pregătirii profesionale

3. Lucrul în echipă

Competenţe generale pe domeniul de activitate
1. Aplicarea NPM, PSI şi a prescripţiilor tehnice ISCIR

2. Completarea documentelor

Competenţe specifice ocupaţiei
1. Pregătirea cazanului pentru pornire
2. Pornirea cazanului
3. Exploatarea cazanului
4. Oprirea, răcirea şi golirea cazanului
5.Semnalizarea defecţiunilor apărute

Perfecţionarea pregătirii profesionale
1 Evaluarea nivelului de pregătire se identifică permanent prin raportare la cerinţele tehnice din domeniu.

2 Necesarul de pregătire este evaluat corect, prin compararea nivelului propriu cu progresul tehnic din domeniu.

3. Instruirea asigură nivelul de cunoştinţe cerut de progresul tehnic din domeniu.
3.3 Evaluarea rezultatelor instruirii dovedeşte însuşirea corectă a cunoştinţelor predate şi capacitatea de a le aplica la locul de muncă.

Activităţi/sarcini specifice echipei cu care lucreaza fochistul:
- curăţenia la locul de muncă;
- întreţinerea uneltelor şi echipamentelor specifice;
- pornirea cazanului;
- oprirea, răcirea şi golirea cazanului;
- activităţile privind reviziile tehnice periodice;
- aplicarea normelor de PM, PSI şi prescripţii tehnice ISCIR, aplicabile.

Mijloace de primă intervenţie pentru PSI: stingătoare cu praf şi CO2;

Tipuri de accidente:
accidente mecanice (loviri, răniri, fracturi),
arsuri,
arsuri chimice etc.

Persoanele pe care trebuie sa le anunţate de producerea accidentului/avariei sunt:
şeful de echipă,
responsabilul cu supravegherea şi verificarea tehnică a instalaţiei,
ISCIR-INSPECT-IT;

Cunoştinţele necesare:
- NPM şi NPSI (generale şi specifice locului de muncă);
- instrucţiuni de exploatare şi întreţinere a cazanelor;
- prescripţii tehnice ISCIR.

1. Preia şi verifică registrul de supraveghere a funcţionării cazanului
1.1 Registrul de supraveghere a funcţionării cazanului este preluat corect de la fochistul din schimbul anterior şi verificat cu atenţie.
1.2 Eventualele neclarităţi referitoare la parametrii cazanului sunt lămurite pe loc.

2. Completează registrul de supraveghere a funcţionării cazanului
2.1 Registrul de supraveghere este completat corect, respectând metodologia şi instrucţiunile de completare din prescripţiile tehnice ISCIR, aplicabile.
2.2 Registrul de supraveghere este completat clar şi citeţ.
2.3 Datele înscrise sunt exacte şi complete.

3. Întocmeşte rapoarte
3.1 Rapoartele referitoare la evenimentele deosebite petrecute în timpul efectuării serviciului sunt complete şi conţin toate informaţiile necesare.
3.2 Rapoartele sunt redactate într-un limbaj clar şi concis.
3.3 Rapoartele sunt întocmite la termenele cerute.

Tipuri de documente:
- registrul de supraveghere a cazanului;
- registrul de evidenţă a reparaţiilor cazanului;
- rapoarte privind alte evenimente petrecute în timpul serviciului;

Date care se scriu obligatoriu în registrul de supraveghere:
- starea tehnică a cazanului şi a instalaţiilor auxiliare;
- orele la care se efectuează operaţiile de verificare;
- ora de aprindere şi stingere a cazanului;
- parametrii cazanului (presiuni, temperaturi, debite, nivelul şi calitatea apei etc.)

Pregătirea cazanului pentru pornire
Aceasta constă într-o serie de activităţi (verificare, umplere cu apă, ventilare) care pregătesc cazanul pentru o pornire sigură şi fără riscuri.

Activitatea fochistului presupune un bun nivel al cunoştinţelor referitoare la schema tehnologică şi funcţionarea cazanului şi a instalaţiilor auxiliare precum şi bune aptitudini anticipative şi atenţie.

1. Verifică cazanul
1.1 Informaţiile privind starea tehnică a cazanului, consemnate în registrul de supraveghere a funcţionării cazanului, sunt identificate corect şi analizate la preluarea schimbului.
1.2 Verificarea stării tehnice a cazanului, a instalaţiilor auxiliare, a armăturilor şi a dispozitivelor de securitate se face prin compararea datelor/informaţiilor din raportul de tură cu observaţiile directe;
1.3 Întreţinerea zilnică a cazanului şi a instalaţiilor auxiliare, este efectuată cu grijă şi atenţie, conform instrucţiunilor de exploatare şi a prevederilor prescripţiilor tehnice ISCIR în vigoare.
1.4 Eventualele defecţiuni constatate şi care sunt în sarcina fochistului sunt remediate imediat, folosind sculele şi materialele din dotare.

2.Umple cazanul
2.1 Buletinul de analiză privind calitatea apei de alimentare este studiat cu atenţie pentru verificarea parametrilor de calitate admişi.
2.2 Robinetele de aerisire sau supapele de siguranţă sunt deschise la poziţia maximă.
2.3 Cazanul este umplut cu apă până la nivelul minim, urmărindu-se permanent sticla de nivel şi manometrul / hidrometrul, a cărui indicaţie trebuie să fie la linia roşie.
2.4 Supraîncălzitoarele aflate pe traseul gazelor de ardere, care nu pot fi ocolite, sunt umplute cu apă sau abur de la o sursă exterioară.
2.5 Manevrele de asigurare a debitului minim de alimentare cu apă sunt executate cu atenţie.

3. Ventilează cazanul
3.1 Clapetele de reglare ale canalelor de ardere sunt deschise la poziţia maximă.
3.2 Ventilatoarele de gaze de ardere şi de aer sunt puse în funcţiune pentru o durată de timp stabilită în instrucţiunile de exploatare.
3.3 Sistemele de ventilaţie pentru cazanele complet automatizate sunt puse în funcţiune urmărindu-se cu atenţie realizarea completă a ciclului de ventilare a focarului şi a canalelor gazelor de ardere.

Datele din registrul de supraveghere a funcţionării cazanului se referă la:
- starea tehnică a cazanului şi a instalaţiilor auxiliare;
- orele la care efectuează operaţiile de verificare;
- ora de aprindere şi stingere a cazanului;

Parametrii tehnici impuşi cazanului: presiuni, temperaturi, debite, nivelul şi calitatea apei etc.
Tipuri de cazane: de abur, de apă fierbinte, de apă caldă, de abur de joasă presiune, supraîncălzitoare şi economizoare independente.

Pornirea cazanului
Fochistul aprinde focul la cazan, aduce cazanul la parametrii de funcţionare şi racordează cazanul la beneficiar, executând cu maximă responsabilitate şi atenţie activităţile care intră în limitele acestei competenţe.

1.Aprinde focul
1.1 Existenţa dispoziţiei de aprindere a focului în registrul de supraveghere este verificată cu atenţie înainte de efectuarea manevrelor.
1.2 Combustibilul lichid este adus la temperatura şi presiunea stabilită în instrucţiunile de exploatare, înainte de aprinderea focului, urmărindu-se cu atenţie indicaţiile aparatelor de măsură.
1.3 Robinetul de alimentare cu combustibil este deschis gradual, cu dispozitivul de aprindere lângă arzător până la stabilizarea flăcării. La cazanele cu mai multe arzătoare aprinderea se face succesiv.
1.4 Proporţia de combustibil şi de aer este reglată în vederea unei arderi complete, conform instrucţiunilor de exploatare, urmărind atent indicaţiile panoului de automatizare.
1.5 Alimentarea cu combustibil este oprită de urgenţă şi cazanul este ventilat, în cazul în care arzătorul (o parte din arzătoare) se opreşte accidental.
1.6 La cazanele prevăzute cu instalaţii de automatizare, focul este aprins conform instrucţiunilor de exploatare ale cazanului, urmărindu-se derularea şi realizarea corectă a secvenţelor de aprindere automată.

2.Racordează cazanul la reţea (consumator)
2.1 Încălzirea cazanului până la racordarea la conducta de abur se face conform instrucţiunilor de exploatare.
2.2 Indicatoarele de deplasare ale dispozitivelor de dilatare termică şi compensatoarele sunt urmărite cu atenţie în timpul încălzirii.
2.3 Supraîncălzitoarele şi economizoarele sunt racordate în circuitul tehnologic pentru atingerea stării de funcţionare în regim a cazanului.
2.4 Racordarea cazanului la conducta principală de abur se face prin deschiderea robinetului principal cu atenţie şi gradual.

Riscuri care pot apare în timpul manevrelor de pornire ale cazanului:
- riscuri de explozie sau incendiu datorate ventilării insuficiente;
- riscuri datorate întreruperii alimentării cu energie electrică;
- riscuri datorate întreruperii alimentării cu combustibil;
- riscuri datorate întreruperii alimentării cu apă a cazanului;

Exploatarea cazanului
1. Verifică şi supraveghează funcţionarea cazanului şi a instalaţiilor anexe
1.1 Supraveghează cu atenţie starea cazanului, a instalaţiilor auxiliare şi a sistemului de automatizare, respectând cu stricteţe regimul de exploatare stabilit în instrucţiunile de exploatare şi prescripţiile tehnice ISCIR.
1.2 Examinează prin observaţie directă starea focarului din punct de vedere al integrităţii părţilor componente, conform prevederilor prescripţiilor tehnice ISCIR.
1.3 Buna funcţionare a aparatelor de măsurare directă a parametrilor tehnologici este verificată permanent, prin compararea indicaţiilor acestora cu parametrii înregistraţi de aparatele cu acţiune indirectă.
1.4 Supapele de siguranţă şi dispozitivele de alimentare cu apă sunt verificate la intervalele stabilite în instrucţiunile de exploatare.
1.5 Purjarea periodică a cazanului se face la intervalele şi cu durata stabilite în instrucţiunile de exploatare şi cu respectarea prevederilor prescripţiilor tehnice ISCIR.
1.6 Suflarea cenuşii şi a funinginii de pe suprafeţele de încălzire ale cazanului, se efectuează la intervalele stabilite în instrucţiunile de exploatare, începând de la focar spre canalele de gaze, pentru asigurarea unui tiraj mărit.
1.7 Aparatura de măsurare şi control, de protecţie, de monitorizare şi reglare automată a parametrilor de funcţionare este urmărită la intervalele stabilite, conform instrucţiunilor de exploatare.
1.8 Debitul agentului termic este reglat în funcţie de combustibilul utilizat, aer şi tiraj, conform instrucţiunilor de exploatare şi întreţinere.
1.9 Debitul de combustibil este reglat în raport cu parametrii impuşi ai agentului termic, conform instrucţiunilor de exploatare.
1.10 Rezultatele verificărilor parametrilor tehnologici şi a intervenţiilor executate asupra instalaţiilor cazanului se înscriu în registrul de supraveghere.

2. Opreşte cazanul în situaţii de urgenţă sau avarii
2.1 Cazanul este oprit imediat, în cazul apariţiei situaţiilor de urgenţă sau avarie constatate vizual, sau la apariţia semnalelor de alarmă emise de la panoul de automatizare.
2.2 Oprirea cazanului este anunţată imediat şefilor ierarhici şi consemnată în registrul de supraveghere.
2.3 Cazurile de avarie, care determină oprirea din funcţiune a cazanului, sunt anunţate cu operativitate la echipa de intervenţii şi la ISCIR–INSPECT-IT.

În timpul funcţionării cazanului, fochistul urmăreşte:
- menţinerea nivelului normal al apei în cazan;
- menţinerea presiunii nominale a aburului;
- menţinerea temperaturii nominale a aburului supraîncălzit şi a apei de alimentare;
- funcţionarea normală a arzătoarelor;
- funcţionarea normală a aparatelor de măsură şi control, de protecţie, de monitorizare şi de reglare automată precum şi a armăturilor de siguranţă;

Oprirea imediată a cazanului din funcţiune se face atunci când:
- nivelul apei a scăzut sub cel minim şi continuă să scadă;
- nivelul apei nu se mai vede prin vizorul sticlei de nivel;
- debitul apei de alimentare scade sub limita minimă de securitate;
- dispozitivele de alimentare cu apă sunt defecte;
- nivelul apei depăşeşte limita superioară a sticlei de nivel şi după purjarea cazanului;
- la elementele cazanului (tambur, colectoare, camere de apă, ţevi, plăci tubulare etc.) au apărut burduşiri, scurgeri la îmbinările sudate, încălzirea la roşu a unei părţi din peretele metalic;
- s-au produs crăpături sau dărâmături la zidăria focarului sau cazanului;
- combustibilul antrenat arde în canalele de gaze de ardere iar temperatura creşte peste limita admisibilă;
- s-a produs o explozie de gaze în focarul cazanului;
- la stingerea accidentală a focului în camera de ardere.

Oprirea, răcirea şi golirea cazanului

1. Scoate cazanul din funcţiune
1.1 Opreşte alimentarea cu combustibil a cazanului.
1.2 Opreşte ventilatoarele la timpul prevăzut în instrucţiunile de exploatare şi procedurile de lucru.
1.3 Menţine nivelul apei la valoarea normală, prin acţionarea manuală a robinetelor, urmărind atingerea parametrului optim indicat de manometrul de pe circuitul de golire, conform instrucţiunilor de exploatare.
1.4 Asigură temperatura corespunzătoare a supraîncălzitorului, prin deschiderea robinetelor de eşapare în atmosferă, conform instrucţiunilor de exploatare.
1.5 Decuplează cazanul de la reţea, conform procedurii de lucru.

2. Răceşte cazanul
2.1 Asigură răcirea suprafeţelor de încălzire prin ventilaţie naturală, deschizând uşile de vizitare, în timp optim, conform procedurii de lucru.
2.2 Răcirea se face în timpul optim, conform procedurii de lucru.

3.Goleşte cazanul
3.1 Asigură presiunea minimă în cazan, prin deschiderea robinetelor de aerisire, conform procedurii de lucru.

3.2 Execută golirea cazanului, în funcţie de temperatura optimă a apei, conform procedurii de lucru.

3.3 Goleşte cazanul de apă după un timp stabilit, conform procedurii de lucru.

4. Pregăteşte cazanul pentru reviziile tehnice periodice
4.1 Cazanul este izolat pe circuitele de abur, apă de purjare, combustibil etc., prin flanşe oarbe, cu circuitului de golire.

4.2 Depunerile mecanice şi funinginea sunt curăţate mecanic din focar şi de pe suprafeţele metalice şi îndepărtate cu grijă.

4.3 Înainte de sosirea inspectorului de specialitate al ISCIR–INSPECT IT care participă la încercarea la presiune hidraulică la rece, cazanul trebuie supus la o încercare la presiune nominală, pentru înlăturarea eventualelor neetanşeităţi. Această procedură este înscrisă în instrucţiunile de exploatare a cazanului.

Operaţiile se execută atât în situaţii accidentale cât şi în vederea efectuării reviziilor tehnice periodice.

Operaţiile se execută individual sau, după caz, în echipă;

Combustibilul utilizat poate fi: gazos, lichid, solid (praf de cărbune);

Reglările se fac automat sau manual;

Agentul termic este apă caldă sau abur.

Semnalarea defecţiunilor apărute

1. Analizează defecţiunea apărută
1.1 Defecţiunea apărută este identificată şi localizată cu rapiditate, luând în consideraţie semnalele specifice.

1.2 Cauzele şi efectele care au produs defecţiunea sunt identificate rapid şi cu precizie.

1.3 ªeful ierarhic şi echipa de intervenţii şi reparaţii sunt informaţi operativ despre defecţiunea constatată şi se solicită intervenţia imediată.

1.4 Defectele apărute şi intervenţiile executate sunt consemnate corect şi complet în registrul de supraveghere.

2. Adoptă măsuri de urgenţă
2.1 Aplică măsuri de izolare, protecţie şi/sau asigurare a circuitelor tehnologice afectate de defecţiunea constatată.

2.2 Asigură cu promptitudine măsuri de prim ajutor în cazul în care defecţiunea apărută a produs accidentarea unor persoane.

2.4. Aplică măsurile corespunzătoare de PSI în cazul în care defecţiunea produsă a provocat incendii sau explozii.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCA
Program de lucru:
Cornel Vasile, Consilier juridic