Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pot solicita certificat medico-legal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pot solicita certificat medico-legal?

Despre acest subiect am mai postat ceva in urma cu 2 luni, si anume ca am fost agresata,in urma agresiunii m-am ales cu o taietura destul de urata la mana dreapta(in palma). atunci am primit certificat medico-legal de 8-9 zile,cu toate ca eu am avut nevoie de ingrijiri med. mult mai multe zile si in plus am ramas cu sechele, si suferinta posttraumatica, degetul mare de la mana dr nu era functional decat 10%, a trebuit sa ma operez dupa trei luni , as dori sa -mi spuneti daca pot sa scot inca un certificat medico-legal avand in vedere faptul ca am suferit aceasta interventie chirurgicala si are legatura cu agresiunea.
MULTUMIRI ANTICIPATE!
puteti scoate certificat si deasemenea puteti solicita recalcularea prejudiciului, având in vedere urmarile accidentului..asta daca v+ati declarat parte civila in procesul penal prima data
Da,aveti acest drept.Mergeti la politie cu o cerere scrisa si motivata.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da,aveti acest drept.Mergeti la politie cu o cerere scrisa si motivata.

Mergeti la INML sau la serviciul medico-legal locat si aratati,eventual cu acte medicale problemele pe care le aveti,avand la dvs si certificatul medico-legal,emis anterior si solicitati ca in functie de complicatiile de sanatate pe care le manifestati sa vi se efectueze o noua constatare,iar apoi daca aveti plangere depusa ,depuneti la politie si acest ultim certificat medico-legal pentru a se stabili incadrarea juridica a faptei,in functie de eventualele noi constatari ale medicului legist.