Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate o problema de termodinamica.reglarea termostatului de ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

o problema de termodinamica.reglarea termostatului de ambient.

buna ziua.
ma adresez specialistilor in termodinamica.
daca la exterior este o temp de sub 0 grade celsius , este vreo diferenta daca fixez termostatul la 20 de grade sau la 24 de grade?...avand in vedere ca la orice scadere a temperaturii camerei cu 1/2 grad centrala termica se porneste si va functiona pana cand va atinge temperatura la care este setat termostatul.
va multumesc.succes.
nefis, utilizator
Nu este absolut nici o diferenta puteti face ce vreti doar ca aici ne ocupam de probleme pe plan juridic strict .
Ar putea exista o problema doar daca se intrerupe furnizarea curentului electric.Se opreste si termostatul si centrala...(acum mai depinde si de centrala...poate este pe lemne si atunci se schimba datele problemei).
Mai exista si posibilitatea ca centrala sa beneficieze de alimentare dubla,respectiv generator de curent,care ii asigura pentru o perioada de timp autonomie fata de sursa traditionala de curent