Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... cum pot deveni notar?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

cum pot deveni notar?

Ce trebuie sa fac pentru a deveni notar? Am studii superioare juridice, dar nu stiu ce trebuie facut mai departe.
Va multumesc.
Pentru a dobândi calitatea de notar public se cer a fi îndeplinite conditiile prevazute de Legea notarilor publici si a activitatii notariale, nr. 36/1995, examenul (concursul) pentru ocuparea locurilor vacante de notari publici organizându-se în conformitate cu Regulamentul adoptat în acest sens. Notarul public poate fi cel care îndeplineste urmatoarele conditii:
• are cetatenia româna si domiciliul în România si are capacitate de exercitiu al drepturilor civile;
• este licentiat în drept - stiinte juridice - sau doctor în drept;
• nu are antecedente penale;
• se bucura de o buna reputatie;
• cunoaste limba româna;
• este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei; a îndeplinit timp de 2 ani functia de notar stagiar si a promovat examenul de notar public sau a exercitat timp de 5 ani functia de notar, judecator, procuror, avocat sau o alta functie de specialitate juridica si dovedeste cunostintele necesare functiei de notar public.

Se cunosc doua modalitati pentru accederea in functia de notar public:
- dupa efectuarea stagiaturii de 2 ani, care se finalizeaza prin examen;
- dupa verificarea cunostintelor, prin concurs, a celor care au vechime de 5 ani intr-o profesie juridica.
~ Conținut șters la cerere ~
Cum devin notar daca nu sunt notar stagiar

Calitatea de notar poate fi dobândita de persoana care îndeplineste conditiile:

- are numai cetatenia româna si domiciliul în România si are capacitatea de exercitiu a drepturilor civile;
- este licentiat în drept - stiinte juridice sau doctor în drept;
- nu are antecedente penale;
-se bucura de o buna reputatie;
- cunoaste limba româna;
- este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei.

Orice diploma de licenta în stiinte juridice sau de doctorat în drept confera titularului sau posibilitatea de a accede la functia de notar.
ACEST LUCRU MENTIONAT MAI SUS, NU ESTE VALABIL?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...