Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... URGENT!!!!!!! Recunoastere paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

URGENT!!!!!!! Recunoastere paternitate

Buna seara,
In curand voi deveni mamica unui baietel, in urma unei relatii de concubinaj. Prietenul meu este plecat in strainatate si nu va putea fi prezent cand se va naste copilul. Care este procedura de recunoastere a paternitatii?Se poate face vreo procura pe care o poate trimite in tara? Sau ce alta varianta avem pentru intocmirea certificatului de nastere?
Va rog sa-mi dati un raspuns urgent.
se poate face o recunoastere la consulat sau ambasada Romaniei din tara respectiva.
Recunoasterea nu se poate face prin mandatar.
dupa ce veti naste tatal copilului poate face o declaratie la ambasada de recunoastere a copilului.
am si eu o problema, va rog ajutati-ma! in dreptul tatalui pe certificatul fetitei mele este liniuta, ea are varsta mai mare de 1 an, acum tatal doreste sa recunoasca paternitatea, ce solutie exista pentru asta? ce trebuie facut ? esista o alta cale decat cea judecatoreasca?