Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubire RCA

Daca persoana pejudiciata intr-un accident auto a acceptat si a incasat despagubirea RCA platita de firma de asigurare, mai poate da in judecata persoana vinovata de producerea accidentului (asigurat RCA) pentru a obtine o suma in plus. Ce sanse de castig are?
Se poate, dar trebuie sa dovedeasca prejudiciul total, care sa il depaseasca pe cel acoperit deja de RCA.
Asiguratorul a platit deja dauna totala. Daca prin decizie judecatoreasca se stabileste o suma mai mare, cine va fi obligat la plata diferentei: vinovatul care a produs prejudiciul sau firma de asigurare care datorita RCA este obligat la despagubirea prejudiciului cauzat prin intermediul vehiculului asigurat?
Daca instanta stabileste un cuantum mai mare, inseamna ca prejudiciul nu a fost acoperit complet. Societatea de asigurare RCA plateste maximul asigurat si niciun leu peste. Ceea ce depaseste acest prag trebuie acoperit de cel care a produs prejudiciul.
Si pot fi nu numai daune materiale... adica daca a platit dauna totala, omul poate cere despagubiri morale...
Ce intelegeti prin "maximul asigurat"?