Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Semnarea declaratiilor de catre un consultant fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Semnarea declaratiilor de catre un consultant fiscal

Se poate sa depun o declaratie fara sa fie semnata de un consultant fiscal si sa mi se acorde un termen de a depunde declaratia semnata?Va multumesc
ANAF nu va amenda persoanele juridice care depun declaratiile fiscale anuale fara certificarea unui consultant fiscal, obligativitate introdusa prin OG nr. 47/2007. Pentru aceasta in Codul de procedura fiscala nu sunt prevazute sanctiuni contraventionale.

citez de pe www.avocatnet.ro/content/art... >
In cazul depunerii declaratiei fiscale anuale fara indeplinirea obligatiei de certificare, contribuabilii vor primi o notificare din partea organului fiscal. Astfel, persoanele juridice vor fi informate ca nu au indeplinit obligatia legala si ca trebuie sa se conformeze cu prevederile alin. 5 al art. 83 din Codului de procedura fiscala.
Comunicarea notificarii se va face dupa indeplinirea termenului legal de depunere a declaratiei.
Intre timp, persoanele juridice ar putea scapa de aceasta obligativitate. Legea pentru aprobarea OG nr. 47/2007, in forma adoptata de Senat in luna noiembrie 2007, a eliminat obligativitatea certificarii de catre un consultant fiscal a declaratiilor fiscale anuale. Legea se afla in lucru la comisiile permanente ale Camerei Deputatilor, care este si camera decizionala.
Codul de Procedura Fiscala art 219 - nu prevede sanctiune pentru depunerea necertificata a declaratiei.
art 223 - Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu dispoziţiile legale referitoare la regimul juridic al contravenţiilor.

OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor - art 1 - ...Constituie contravenţie fapta săvârşită cu vinovăţie, stabilită şi sancţionată prin lege, ordonanţă, prin hotărâre a Guvernului...
art 7 alin 3 - Avertismentul se poate aplica şi în cazul în care actul normativ de stabilire şi sancţionare a contravenţiei nu prevede această sancţiune.
Revin, cu pagina de unde se poate citi aspecte cu privire la Depunerea declaratiilor anuale
www.avocatnet.ro/content/art... >
ANAF: Nu exista sanctiuni pentru neindelinirea obligatiei
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a precizat, prin Circulara nr. 804168/2008, emisa la data 1 februarie, ca OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, nu prevede posibilitatea respingerii declaratiei anuale, de catre organul fiscal, in situatia in care aceasta nu a fost certificata de catre un consultant fiscal.

Mai mult, ANAF subliniaza ca nu exista prevederi in Codul de procedura fiscala care sa vizeze sanctionarea contraventionala in cazul in care declaratia fiscala anuala nu va fi certificata de un consultant fiscal.

Organul fiscal va trimite o notificare

In cazul depunerii declaratiei fiscale anuale fara indeplinirea obligatiei de certificare, contribuabilii vor primi o notificare din partea organului fiscal. Astfel, persoanele juridice vor fi informate ca nu au indeplinit obligatia legala si ca trebuie sa se conformeze cu prevederile alin. 5 al art. 83 din Codului de procedura fiscala.
Comunicarea notificarii se va face dupa indeplinirea termenului legal de depunere a declaratiei.
Intre timp, persoanele juridice ar putea scapa de aceasta obligativitate. Legea pentru aprobarea OG nr. 47/2007, in forma adoptata de Senat in luna noiembrie 2007, a eliminat obligativitatea certificarii de catre un consultant fiscal a declaratiilor fiscale anuale. Legea se afla in lucru la comisiile permanente ale Camerei Deputatilor, care este si camera decizionala.
Va multumesc!