Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inventar

Am 2 intrebari, va rog.
1) in cazul unui minus constatat intr-un inventarul unei farmacii, cine il plateste? Tot personalul? Nu s-a semnat gestiune comuna si personalul s-a tot schimbat de la un inventar la altul
2) Expiratele pot fi imputate personalului?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Mara72 a scris:

[...]
1) in cazul unui minus constatat intr-un inventarul unei farmacii, cine il plateste? Tot personalul? Nu s-a semnat gestiune comuna si personalul s-a tot schimbat de la un inventar la altul [...]

Pentru a putea trage la raspundere pentru lipsa in gestiune aceasta trebuie predata sub semnatura unei persoane sau unui colectiv. De asemenea, in momentul in care o persoana este concediata sau pleaca prin demisie se face inventarierea pentru a putea fi trasa la raspundere si aceasta.

In cazul in care conducerea farmaciei nu a facut nimic din cele prezentate mai sus aveti sanse mari sa castigati in instanta returnarea impunerii lipsurilor constatate.

Mara72 a scris:

[...]
2) Expiratele pot fi imputate personalului? [...]

Prin fisa postului personalul poate fi pus sa verifice si sa raporteze conducerii cand anumitor produse li se apropie data de expirare pentru a fi vandute cu prioritate si de a fi scoase de la vanzare in momentul expirarii.

Daca se constata ca personalul e vinovat ca produsele au expirat, contravaloarea acestora poate fi imputata.
In programul de gestiune al farmaciei se trece si data expirarii fiecarui produs in parte. O singura persoana raspunde de comenzile de medicamente. Intotdeauna produsele cu termen de expirare apropiat se scot de pe raft si se pun intr-un alt loc. Normal, personalul elibereaza aceste produse cu prioritate atunci cand este posibil, insa sa nu uitam ca e vorba despre o farmacie si efectiv nu poti vinde tot, ca nu e vorba de salam sau carnati ca sa poata fi vandute oricum. Majoritatea expiratelor sunt medicamente care necesita o prescriptie medicala, nu pot fi recomandate oricui, deci personalul este oarecum legat la maini cand e vorba de eliberat anumite produse.