Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... reparatie pe CASCO - constatare amiabila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

reparatie pe CASCO - constatare amiabila

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: in timp ce circulam pe o strada din Bucuresti pe banda 1, un sofer parcat pe trotuar a deschis portiera si mi-a spart carcasa la oglinda dreapta. Am completat impreuna constatare amiabila si se pare ca tipul are asigurare la Carpatica.

Intrebarea mea este: e adevarat faptul ca pot sa-mi repar masina pe CASCO-ul meu si CASCO sa-si recupereze banii de la RCA-ul vinovatului? Daca da, care ar fi procedura? Eu nu prea vreau sa am tangente cu Carpatica.

Multumesc anticipat!
Da, se poate.Mergeti la casco,dati rca-ul vinovatului si se ocupa casco de restul.Discutie auzita azi dimineata de mine la centru de daune carpatica:(
Avantajul apelarii la polita CASCO, va avea ca efect afectarea primei la reinnoire(desi se recupereaza plata de la asiguratorul RCA, se considera dauna gestionata, deci se pierde bonusul/reducerea)
nucu$, utilizator
Da se poate repara pe CASCO cu amendamentul ca pierdeti reducerile la reinnoirea politei. La unii asiguratori daca reparatia este sub 1000 lei nu se pierd reducerile, dar v-am spus, depinde de asigurator.