Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietarii de la ultimul etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietarii de la ultimul etaj

Buna ziua! Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, daca exista o reducere a facturii la incalzire cu 10 % pentru proprietarii de la ultimul etaj. Mentionez ca avem toti repartitoare montate. Va multumesc frumos!
-Contoarele de energie termica individuale montate la nivel de apartament pot fi utilizate numai ca repartitoare de costuri.
-Montarea şi/sau exploatarea repartitoarelor de costuri sau a contoarelor de energie termică la nivel de apartament se poate realiza numai de persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C..
- Programele de calcul utilizate pentru repartizarea consumurilor trebuie să
conţină o bază de date pentru toate combinaţiile dintre corpul de încălzire şi repartitorul de costuri pentru încălzire montat pe acesta.
-Prestatorul tine seama, in repartizarea consumurilor individuale de energie termica, de factorul de amplasare - mărime adimensională utilizată la repartizarea costurilor pe baza înregistrării repartitoarelor de costuri ale căldurii, determinată în funcţie de:
a). amplasarea incintelor faţă de punctele cardinale: nord, nord est/vest, sud,sud est/vest
b). amplasarea incintelor pe orizontala şi verticala condominiului: camera de mijloc, de colt, la parter, ultimul nivel sub terasa, etc.
Furnizorul emite factura pe baza inregistrarilor contorului de energie termica.
LocatarB, utilizator
@nini02
Da, exista un factor de amplasare care trebuie luat in calcul, prin programul de calcul, de catre firma care va calculeaza costul incalzirii.
Procentul poate ajunge la 10%, atentie! din ce le revine sa plateasca din cota individuala a consumului, adica daca un cosumator de la et.7 are un factor de amplasare 1, cel de la ultimul etaj are factorul de amplasare posibil 0.9.

De asemenea o diminuare a valorii costului caldurii se mai face si pentru cei de la parter si in plus cei care sunt amplasati pe directia N, NE.

Trebuie atras atentia administratorului ca el sa ceara firmei sa aiba in vedere ca apartamentelor amplasate in aceste pozitii din condominiu sa le fie diminuata valoarea acestor costuri.
elga50, moderator
se poate cineva sa faca trimitere sau sa imi explice ce este cu acest calcul al caldurii de la ultimul etaj?
eu stau la ultimul etaj - adica 6, nu am repartitoare, amplasarea apartametului este atit pe est , sud si nord.
Factorul de amplasare se refera la repartizarea consumului de energie termica intre consumatori in cazul folosirii repartitoarelor de costuri. In cazul dvs. este vorba de repartizarea in functie de suprafata utila si suprafata echivalenta termic.
Buna ziua,
Imi puteti spune si legea care reglementeaza aceste lucruri, adica modul de calcul al facturii de incalzire al celor care au repartitoare (si care stau la parter, in cazul meu).
Multumesc