Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este necesara calificare..?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este necesara calificare..?

Buna ziua,

in COR la codul 121029 se gaseste pozitia de "manager" - simplu. Se precizeaza ca este "nedefinit, studii superioare, dar nu neaparat"...deci, poate fi in aceea functie si o persoana care are studii medii.
Din dorinta de a-mi da seama daca este nevoie de vreo diploma de calificare/perfectionare/specializare am sunat la CNFPA care zic ca nu au curs de formare profesionala in acest sens, ci doar de "manager mediu", "manager resurse umane"...etc.

Intrebarile mele sunt:
1. Aceasta incadrare reprezinta o functie sau o profesie? Adica e nevoie de o persoana calificata sau, asa cum deduc, poate sa fie un post ocupat de orice absolvent de liceu fara vreo pregatire necesara...deci sa fie functie??

2. Daca nu se considera functie, cum imi pot da seama?? La ce ar trebui sa ma raportez..in afara de CNFPA, care zic ca nu au curs si nici nu stiu sa dea mai multe detalii.

Multumesc.
Functie.....individualizata de fiecare firma prin fisa postului( care prevede studii, diplome, abilitati etc.)
=D> Va multumesc.=D>