Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii pentru a fi manager
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii pentru a fi manager

Buna ziua,

As vrea sa stiu care sunt conditiile legale pentru ca o persoana sa poata detine un post de management intr-o companie. Sunt necesare studii superioare, in curs, fara studii superioare? Ma intereseaza strict din punct de vedere legal, fara a lua in calcul cerintele angajatorilor.
Dupa cum ati mentionat si dvs, cel mai mult conteaza cerintele angajatorului, organigrama interna precum si sistemul/treptele de promovare existente in firma respectiva.

Din punctul de vedere al C.O.R - Clasificarea Ocupatiilor din Romania, functia de manager nu este una care necesita neaparat studii superioare.

Spre exemplu : functia Manager general(cod COR-121028 ) sau functia Manager (Cod COR-121029) - Ocupatiile au fost introduse prin Ordinul 170/2008 MMFES., nivel instruire: nedefinit; superior dar nu neaparat )

Pentru mai multe informatii privind Clasificarea Ocupatiilor din Romania si ce cerinte minime sunt pentru functiile existente in COR vizitati: [ link extern ] .