Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare loc de munca

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: Lucrez momentan la o firma si intentionez sa imi schimb locul de munca. Am gasit deja alt loc de munca si am primit si o oferta verbala, urmeaza si cea scrisa.
Cum trebuie sa procedez la locul de munca curent: depun o demisie scrisa cu preaviz sau vorbesc cu seful pentru intelegere de incetare a muncii prin acordul partilor? Este posibil sa nu mi se accepte demisia? Cum procedez daca nu mi se accepta demisia?
Oferta de la noul job ce valoare legala are si cum trebuie sa arata? (sa nu ma gasesc in pozitia de a parasi locul de munca actual si sa raman fara job).
De asemenea, ce se intampla daca semnez oferta si ma razgandesc ulterior? (seful actual imi face o oferta mai buna).

Multumesc,
cintus a scris:
depun o demisie scrisa cu preaviz sau vorbesc cu seful pentru intelegere de incetare a muncii prin acordul partilor?

Sunt lucruri diferite, desigur ca poti incerca o incetare prin acord. Daca nu merge, depui demisia, iar preavizul e o consecinta imperativa a legii.

Este posibil sa nu mi se accepte demisia? Cum procedez daca nu mi se accepta demisia?

Demisia nu se accepta, tu o depui si gata, angajatorul poate sa zica sau sa faca orice, dupa 15/30 de zile esti liber(a).

Oferta de la noul job ce valoare legala are si cum trebuie sa arate? (sa nu ma gasesc in pozitia de a parasi locul de munca actual si sa raman fara job).

Pana nu semnezi CIM poti sa ramane fara jobul nou, orice ai semna. Ai putea obtine despagubiri, dar atat.

De asemenea, ce se intampla daca semnez oferta si ma razgandesc ulterior? (seful actual imi face o oferta mai buna).

Vei putea fi obligat(a) la plata despagubirilor.