avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prorata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prorata

am si eu o intrebare..
sunt pj platitoare de tva si vreau sa vand o cladire,
aceasta operatiune este scutita de tva conf art.140 alin 2 lit f
dar trebuie sa calculey prorata la sfarsitul anului
cum se calculeaya aceasta prorata
Cel mai recent răspuns: 558ma , utilizator 21:56, 10 Aprilie 2008
alineliodor a scris:

ghola a scris:

Istudor adriana a scris
poti opta..pentru taxarea operatiunii (adica facturarea cu TVA) . Daca vrei calcul pro-rata..scrie-mi mesaj privat. Intrebarea mea este: ai dedus TVA cand ai achizitionat cladirea?


Incepand cu anul 2008 la vanzarea cladirilor se adauga si TVA. A se vedea modificarile aduse de OG 106 /

++++++++++++++++++

Asa este. La vinzarea unei cladiri se adauga TVA INDIFERENT DACA S-A DEDUS SAU NU TVA LA MOMENTUL ACHIZITIEI ACESTEIA (foame mare de bani la fisc). Vezi ultimile modificari ale CF
O zi buna.



doar daca e cladire noua se aplica TVA....
daca e cladire veche poate opta pt plata TVA
cum se calculeaza pro-rata, in cazul in care am venituri neimpozabile incepand cu luna octombrie 2007?
ms anticipat
Viorica62 a scris:

cum se calculeaza pro-rata, in cazul in care am venituri neimpozabile incepand cu luna octombrie 2007?
ms anticipat

Citeste in codul fiscal si in norme>:))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prorata florentyna florentyna am si eu o intrebareşş vreau sa vand o cladire si nu depun notificare pentru taxare, la sfarsitul anului trebuie sa calculey proprata , cum se calculeaya ... (vezi toată discuția)
Calcul prorata rodia rodia 1.Veniturile din despagubiri intra in calculul proratei? 2.Daca o societate obtine venituri taxabile cu cota de 19%(vanzare de marfuri) si cu cota de ... (vezi toată discuția)
Scutire tva de plata Ionut Gogosaru Ionut Gogosaru Buna, Am o firma platitoare de TVA, prin depasirea plafonului. Cu toate aceastea firma este scutita de plata TVA-ului, art. 141 alin. (1) lit. f) din Codul ... (vezi toată discuția)