Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare

Buna ziua! Am facut o cerere de chemare in judecata pentru recuperare taxa de poluare la Tribunalul Sibiu, care a fost respinsa. Am procedat apoi la calea de atac a recursului la Curtea de Apel Alba Iulia, care a respins de asemenea recursul. Insa, pe aceleasi considerente si pe baza aceleasi proceduri am introdus actiuni si la alte instante din tara unde au fost solutionate favorabil. Ce mai pot face acum cu dosarul judecat la Sibiu si alba Iulia? De ce nu exista o unitate in practica judiciara?
Incercati sa introduceti o noua cerere de chemare in judecata prin care solicitati restituirea sumei achitate ca fiind o plata nedatorata. Temei legal art. 1092 C.civ. Intrebarea e la ce instanta , Judecatorie sau Tribunal? Cu asta nu sunt in clar. Poate ne mai ajuta cineva.
Surprinzator ca la Sibiu v-a fost respinsa actiunea.
Noi avem practica judiciara pe Sibiu cu actiuni admise.

Acum depinde si cum a fost formulata si sustinuta actiunea in instanta.

Care a fost motivarea instantei de fond de la Sibiu?

Simbotin Remus
Avocat & Mediator
Spuneti-ne data platii taxei de poluare sa va spun care este practica acestei Curti de Apel.
Curtea de Apel Alba Iulia respinge cererile prin care s-au platit taxe de poluare intre 1iulie-15 decembrie 2008 si dupa 15 februarie 2010.
Daca taxa a fost platita in alta perioada inseamna ca nu ati formulat si dovedit actiunea cum trebuia.
Am si eu o mare rugaminte la dumneavoastra. Acest subiect mi-a trezit o mare curiozitate daca imi pot recupera banii platiti la calculul taxei de poluare pentru autovehicole categoria M1. Am platit aceasta taxa in data de 11 februarie 2010, iar cealalta taxa mult mai mica in luna noiembrie 2009. Ambele in Timisoara. Vreau sa specific ca am beneficiat si de depreciere.
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea dumneavoastra.
Da vii le recuperati, a Tribunlalul Tinmis se admit si cu cheltuieli de judecata.