Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contractul de mandat versus pensia de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contractul de mandat versus pensia de urmas

Buna ziua, sunt studenta la masterat si beneficiez de pensie de urmas.As dori sa stiu daca ma voi angaja cu contract de mandat la o agentie de asigurari imi voi pierde aceasta pensie? Va mutumesc
Dupa opinia mea, da.
1. Din Legea 19/2000:
Art.94...
(2) Beneficiarii pensiei de urmaş pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, dacă veniturile brute lunare realizate nu depăşesc o pătrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
2. Activitatea prestata in baza unui contract de mandat este o activitate profesionala.
3. Salariul mediu brut lunar pe economie, pe 2010, este de 1836 lei. O patrime din el este de 459 lei. Deci, sa nu castigati mai mult de 459 lei brut pe luna.