Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale art. 125, alin (5) din legea 31/1990 si art. 126, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

art. 125, alin (5) din legea 31/1990 si art. 126, alin. 1 di aceeasi lege

"Art. 125 (5) Membrii consiliului de administratie, drectorii,respectiv membrii directoratului si ai consiliului de supraveghere, ori functionarii societatii nu ii pot reprezenta pe actionari, sub sanctiunea nulitatii hotararii, daca, fara votul acestora, nu s-ar fi obtinut majoritatea ceruta."
De ce s-a mai adaugat si "daca, fara votul..." ?
"Art. 126 (1) Actionarii care au calitatea de membri ai consiliului de administratie, directoratului sau consiliului de supraveghere nu pot vota, in baza actiunilor pe care le poseda, nici personal, nici prin mandatar, descarcarea gestiunii lor sau o problema in care persoana sau administratia lor ar fi in discutie."
Adica daca sunt revocati si trasi la raspundere in instanta au sau nu drept de vot ?
Pe scurt, legea vrea sa protejeze actionarii de abuzurile administratorilor, atunci cand acestea detin si un pachet important de actiuni.