avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale art. 125, alin (5) din legea 31/1990 si art. 126, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

art. 125, alin (5) din legea 31/1990 si art. 126, alin. 1 di aceeasi lege

"Art. 125 (5) Membrii consiliului de administratie, drectorii,respectiv membrii directoratului si ai consiliului de supraveghere, ori functionarii societatii nu ii pot reprezenta pe actionari, sub sanctiunea nulitatii hotararii, daca, fara votul acestora, nu s-ar fi obtinut majoritatea ceruta."
De ce s-a mai adaugat si "daca, fara votul..." ?
"Art. 126 (1) Actionarii care au calitatea de membri ai consiliului de administratie, directoratului sau consiliului de supraveghere nu pot vota, in baza actiunilor pe care le poseda, nici personal, nici prin mandatar, descarcarea gestiunii lor sau o problema in care persoana sau administratia lor ar fi in discutie."
Adica daca sunt revocati si trasi la raspundere in instanta au sau nu drept de vot ?
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 09:18, 4 Noiembrie 2010
Pe scurt, legea vrea sa protejeze actionarii de abuzurile administratorilor, atunci cand acestea detin si un pachet important de actiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretare art.126 alin 1 legea 31 Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua, cum interpretati art.126 alin 1 din legea 31/1990? in sensul ca, in cadrul AGA a unei soc. pe actiuni, un membru CA si actionar in acelasi timp se ... (vezi toată discuția)
In sa, administratorii sunt obligati sa participe la aga? adela05 adela05 Va rog sa ma ajutati si cu un temei legal din lg 31/1990. Eu nu reusesc sa identific nimic in acest sens, dar am inteles ca ar exista aceasta obligativitate in ... (vezi toată discuția)
Calitatea de functionar conform legii 31/1990 Corina Dina Corina Dina Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire pe care o am in legatura cu art. 125 , alin (5) din legea 31 care zice asa: ,,(5) Membrii consiliului de administratie, ... (vezi toată discuția)