avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale interpretare art.126 alin 1 legea 31
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

interpretare art.126 alin 1 legea 31

buna ziua,
cum interpretati art.126 alin 1 din legea 31/1990?
in sensul ca, in cadrul AGA a unei soc. pe actiuni, un membru CA si actionar in acelasi timp se poate vota pe sine insusi ca administrator?
Cel mai recent răspuns: Ovidiu Pop , Consilier juridic 08:41, 23 Martie 2012
Art. 126 alin 1 din Lg. 31/1990 "Actionarii care au calitatea de membrii ai consiliului de administratie, directoratului sau consiliului de supraveghere nu pot vota, in baza actiunilor pe care le poseda, nici personal, nici prin mandatar, descarcarea gestiunii lor sau o problema in care persoana sau administratia lor ar fi in discutie" daca despre acest articil este vorba eu inteleg alt ceva!
pai?
poate sau nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In sa, administratorii sunt obligati sa participe la aga? adela05 adela05 Va rog sa ma ajutati si cu un temei legal din lg 31/1990. Eu nu reusesc sa identific nimic in acest sens, dar am inteles ca ar exista aceasta obligativitate in ... (vezi toată discuția)
Art. 125, alin (5) din legea 31/1990 si art. 126, alin. 1 di aceeasi lege arlandh arlandh \"Art. 125 (5) Membrii consiliului de administratie, drectorii,respectiv membrii directoratului si ai consiliului de supraveghere, ori functionarii societatii ... (vezi toată discuția)
Descarcarea de gestiune ENGFULL ENGFULL am o problema de interpretare ...... cf legii 31/1990 m-brii CA si directorii nu pot vota descarcarea de gestiune pot vota insa situatiile financiare ... (vezi toată discuția)