Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale interpretare art.126 alin 1 legea 31
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

interpretare art.126 alin 1 legea 31

buna ziua,
cum interpretati art.126 alin 1 din legea 31/1990?
in sensul ca, in cadrul AGA a unei soc. pe actiuni, un membru CA si actionar in acelasi timp se poate vota pe sine insusi ca administrator?
Art. 126 alin 1 din Lg. 31/1990 "Actionarii care au calitatea de membrii ai consiliului de administratie, directoratului sau consiliului de supraveghere nu pot vota, in baza actiunilor pe care le poseda, nici personal, nici prin mandatar, descarcarea gestiunii lor sau o problema in care persoana sau administratia lor ar fi in discutie" daca despre acest articil este vorba eu inteleg alt ceva!
pai?
poate sau nu?