Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale descarcarea de gestiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

descarcarea de gestiune

am o problema de interpretare ......
cf legii 31/1990 m-brii CA si directorii nu pot vota descarcarea de gestiune
pot vota insa situatiile financiare daca nu se paote forma majoritatea prevazuta de lege ....

speta concreta - la aga participa un procent de 43,96% actiuni din care m-mebrii CA reprezinta 64,95 %(deci din cei prezenti)
aga este valabila , intruneste cond de particiapare ( 1/4 din nr total)
la descarcarea de gestiune CA nu voteaza .....
ceilalti voteaza in unanimitate ......

cf legii 31 " hotararile se iau cu majoritatea votutilor EXPRIMATE" faptul m-brilor CA de a nu vota se considera "abtinere" sau vot neexprimat ?
pt ca , daca l-as considera abtinere , cred ca ar intra in categoria "voturi exprimate " si atunci "descarcarea nu ar fi aprobata
, daca ar intra la "nu pot vota " deci "neexprimare" as considera ca in "majoritatea voturilor exprimate " ar intra doar cei 35.05 care voteaza pentru si deci "descarcarea ar fi votata ....

in concluzie ..... a fost sau nu votata descarea de gestiune ?

ENGFULL, utilizator
Procedura de urmat in situatia dvs este inrunirea sedintei AGOA - la a doua convocare, cand in baza art. 126 alin2 coroborat cu art.112 alin 2 din Legea 31 actualizata , hotararile se vor putea lua in mod valabil indiferent de numarul celor prezenti si/sau reprezentati, cu o majoritatea simpla ( in cazul dvs se vor abtine actionarii administratori pentru votarea descarcarii de gestiune)
Sper ca v-am fost de ajutor
CF L.31/1990, art.111 descarcarea de gestiune e de competenta A.G.A nu a consiliului de administratie, iar sedinta A.G.A poate avea loc doar daca se intruneste nr. de membri mentionati in lege, iar dupa ce sedinta devina statutara,
hotararile se iau daca se intruneste un anume nr. de voturi al celor prezenti precizata in lege. Nu inteleg, la dv aga este formata dint tot cons.de admin.? Atunci cine pe cine descarca de gestiune. Membrii cons.de administratie nu pot vota in opinia mea.
Feni, utilizator