Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Rescadentare contract imprumut persoana juridica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Rescadentare contract imprumut persoana juridica

Buna seara,

vreau sa fac rescadentarea unui imprumut, vreau ca ratele scadente in aprilie si iulie 2011 sa le devansez si sa le platesc in noiembrie 2010. Conform contractului cu un comision de 150 euro, pot solicita acest lucru.
Banca refuza aceasta rescadentare pe motiv ca rescadentarea se poate face numai cu amanarea termenelor de plata.
Mentionez ca in contract nu este precizat clar ca prin rescadentare se intelege doar amanarea ratelor scadente.
Totodata inaintea de a semna contractului am cerut lamuri suplimetare (prin email) in ceea ce priveste rescadentarea si mi s-a confirmat ca se poate face si de la 3ani la 2 si chiar 1 an.
rescadentarea se face doar in caz de imposibilitate de plata ( scaderi drastice de salariu, somaj, etc justificate cu acte). Acum nu aveti cum anticipa asemenea eveniment pt 2011, fapt pt care nu este posibila rescadentarea, mai repede de acea data si doar daca atunci va aflati in imposibilitate de plata.

nu se intelege foarte clar din ce motiv nu puteti achita in 2011 ratele, insa puteti depune banii in cont mai curand de scadenta, iar la scadenta se va debita contul cu valoarea ratei sau puteti face rambursare anticipata si in acest caz se modifica graficul de rambursare in sensul micsorarii ratei lunare sau scaderii perioadei de credit