Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare debit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare debit

acum cinci ani in urma am facut un abonament la compania orange. am avut doua facturi neplatite dupa care acestia au suspendat definitiv numarul de telefon. contractul era pe numele mamei, care a inceput sa primeasca acasa diverse somatii de la o firma de recuperari EOS KSI. daca datoria initiala era de 550 de lei, penalitatile se pare ca se ridica la peste 600, asa ca intreaga datorie ajunge la 1.200 de lei. ce poate sa pateasca mama in caz de neplata? ce drept au cei de la eos ksi asupra bunurilor noastre acum? multumesc anticipat!
nu faceti nicio plata pana nu stiti exact de cand dateaza aceasta datorie, daca e de mai mult de trei ani, e prescrisa
Sa o de-a in judecata pentru suma datorata, care va rezulta in inchidere de conturi si licitatie publica la obiectele din casa, daca ar fi fost pe o suma mai mare ar fi fost chiar casa.
situatia mai are o fata. mama e plecata din tara de mai multi ani. cum as putea scapa de cei cu recuperarea? nu credeam ca se va ajunge aici pentru o asa suma de bani. sa inteleg ca au drept asupra bunurilor din casa? nu imi amintesc sa fi garantat cu ele in contractul semnat.
Va sugerez sa discutati cu ei si sa rezolvati pe cale amiabila, si nu e nevoie sa garantati cu ceva, e vorba ca, dumneavoastra datorati niste bani care conform contractului trebuie sa-i platiti indiferent daca folositi telefonul sau nu.