Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

buna

in cazul unui partaj de apartament se plateste taxa de timbru de catre cei doi soti?
se plateste de catre reclamant, urmand sa recupereze de la celalalt
multumesc foarte mult
taxa de timbru in valoarea apartamnetului s-a platit de catre sotul meu si mie avocatul imi solicita aceeasi suma este posibil doua taxe de timbru pt valoarea apartamentului?
Daca in dosar aveti calitatea de parata-reclamanta, adica ati formulat cerere reconventionala in proces, aveti dubla calitate, atat de parat ( fata de actiunea sotului- reclamant) cat si de reclamant pe cererea reconventionala si este necesar timbrajul conform celor solicitate prin aceasta cerere.
Asa ca cel mai bine la aceasta intrebare va poate raspunde avocatul dvs., doar de aceea l-ati si angajat sa va lamureasca in tot si in toate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
da, daca ati contestat valoarea ap sau cota ceruta de sot, platiti si dvs ,acum in calitate de reclamant