Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sfaturi desfiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sfaturi desfiintare SRL

Buna ziua.

Avem o firma creata in noiembrie 2006.
A fost facuta cu legea care ajuta studentii sa isi deschida firma.
Suntem 4 administratori.
Am depus bilantul si declaratiile in 2007.

Lipsa de timp si schimbarea caen plus alte impozile inventate acum, ne imping sa o inchidem.
Ce trebuie facut?

1. puteti sa vindeti societatea
sau
2. puteti hotari dizolvarea acesteia.
trebuie completata o declaratie de incetare de activitate si depusa la finante sau se poate suspenda activitatea p trei ani cu obligativitatea de a depune declaratii semestriale cum ca societatea nu are activitate(costa mai putin decat sa o inchideti);)
Dizolvarea in ce consta?

O hotarare a consilului de administratie?
Banuiesc ca trebuie platita taxa pe care nu am platiti-o cand am facut societatea.

Daca faceti dizolvare cu lichidare simultana, care presupune acordul tuturor asociatilor si stabilirea modului de realizare a pasivului si activului, daca exista, atunci desfiintarea costa putin si nu aduce mari batai de cap. E mai bine decat sa suspendati activitatea (care apropo, nu se poate face numai la finante, ci numai la RC, care transmite informatiile mai departe), care presupune mai multe drumuri si declaratii.

Desigur ca ramane deschisa si calea cesiunii partilor sociale, daca va gasiti cumparator(i).
La Oficiul Registrului Comertului depun: hotararea adunarii generale pentru dizolvarea si/sau numirea lichidatorilor si dovezile privind achitarea taxelor de registru, a taxei judiciare de timbru, a timbrului judiciar si a taxei de publicare a hotararii in Monitorul Oficial.
Dupa efectuarea lichidarii, la Oficiul Registrului Comertului trebuie depusa cererea de radiere insotita de actele: bilantul de lichidare aprobat de asociati, dovada agentiei de mediu (daca e cazul), certificatul de atestare fiscala, certificatul de inregistrare (in original) si dovada privind plata taxelor legale.