Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Va rog sa ma ajutati si sa-mi explicat daca urmatoarea decizie este legala si daca am sanse sa obtin anularea ei in instanta .. Mentionez ca am contestat decizia in termen si prezent dosaru se afla pe rol la instanta.
DECIZIA
Nr. 596|30.11.2009
S.C. --- SRL reprezentata legal prin N M , avind in vedere referatul nr.594|30112009 prin care domnul C.N.se face vinovat de activitatea nesatisfacatoare a punctului de lucru Calarasi, administratorii societatii G.D si NM au constatat urmatoarele: gestionarul CN nu a respectat sarcinile de serviciu si a livrat marfa la beneficiari cu mult peste valoarea prevazuta in contractul comercial incheiat cu acestia.
- nu a respectat termenul la care beneficiarii trebuia sa plateasca marfurile ridicate , fapt ce a creat mari dificultati societatii in plata furnizorilor, fiind de mai multe ori in a intra in incidenta de plata si greutati in plata salariilor
- la data de 28.11.2009, figureaza cu peste 300.000 lei neachitate la termen.
Faptul ca la cercetarea disciplinara spune ca beneficiarii nu mai au bani sa plateasca facturile restante, el nu trebuia sa mai livreze marfa. Asa cum eronat a
mai aratat si la raspunsul nr. 2 ca nu a mai livrat marfa la beneficiarii cu
restanta, este contrazis de faptul ca a continuar luna de luna, sa livreze
marfa, asa cum rezulta si din balanta facturilor neincasate din data de
23.11.2009. In balanta pe ultima coloana din dreapta se vede clar scadenta
de plata a facturilor, insa gestinarul a livrat in continuare marfa, fara sa-l inte
reseze incasarea facturilor.
Salariatul CN a incalcat urmatoarele:
/ a livrat marfa fara a primi nici un instrument de plata sau plata cash, incalcand
prevederile art. 14 , alin.6 din fisa postului de gestionar;
/ a eliberat marfa cu plata la un anumit termen fara sa existe contract
comercial cu firmele respective incalcand prev. art. 14, alin.2 , 3 din fisa
postului de gestionar;
/ a eliberat marfa in mod repetat clientilor care aveau deja datorii restante
incalcand astfel art. 14, alin.7 din fisa de post a gestionarului.
In consecinta salariatul se face vinocat de incalcarea Cap.VI - abateri si
sanctiuni disciplinare - procedura disciplinara - art. 19, pct. g si h din Regulamentul
Intern al societatii.
Mentionam ca in urma analizei apararii domnului CN si a intregii analize
efectuate reiese ca acesta a incalcat cele de mai sus cu toate atentionarile
in mod repetat, fapt pentru care noi nu ne mai putem baza pe activitatea
acestuia.
Astfel, in temeiul art. 61, lit.a si art. 264 lit.f din Codul Muncii, conducerea SC ...
decide:
art. 1: Incepand cu data de 30.11.2009 , in temeiul art. 61 lit.a si art. 264 lit.f
din Codul Muncii se desface contractul individual de munca al domnului CN;
art.2: Prezenta Decizie va fi comunicata in termen de 5 zile de la data emiterii
salariatului;
art.3: Compartimentul Personal va aduce la indeplinire prezenta decizie.
art.4: un exemplar din prezenta decizie se va comunica in termen de 5 zile de
la data emiterii ITM Ilfov;
art.5: Prezenta decizie poate fi contestata in termen legal la instantele
competente.
Administrator,

art. 5 incalca art. 62(2) din c. mun. ceea ce duce la nultatea absoluta a deciziei de concediere!!!
aveti sanse 100%... ganditi-va inainte daca si merita!!!
Multumesc pentru raspuns am inteles ca am sanse , dar nu inteleg la ce va referiti cand spuneti sa ma gandesc daca merita
posibil sa dureze sa se ceara proba cu martorii...
este adevarat ca dureaza luna viitoare se implineste un an de la contestarea deciziei, am trecut si de proba cu martori dar acesta au fost audiatinumai cu privire la zilele de sarbatori legale si sambete lucrate deoarece am cerut plata drepturilor banesti.
Nu inteleg ce ar putea sa probeze cu martori , daca faptele invocate ca abateri disciplinare au facut obiectul si unei plangeri penale care este in curs de finalizare cu n u p.
Se poate proba cu martori daca faptele savarsite de dvs constitutie abateri disciplinare , in urma carora angajatorul a dispus sanctionarea dvs.