Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sentinte neexecutate - drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sentinte neexecutate - drepturi salariale

Avem o sentinta definitiva si executorie din 2008, pentru plata unor drepturi salariale. Nu a fost executata, pe motiv ca nu scrie in sentinta ca este si irevocabila, si apoi, pe motiv ca s-a deschis recurs. Recursul a durat un an si ceva, sentinta initiala a fost trimisa inapoi la prima instanta pentru rejudecare, s-a castigat din nou, iar aceasta a doua sentinta a fost pronuntata in februarie 2010. S-a mai facut un recurs, in urma caruia, in 20 mai 2010, sentinta emisa in februarie 2010 a fost declarata definitiva si irevocabila. La 13 sept 2010 s-a obtinut investirea sentintei cu titlu executoriu. Petentul a cerut in repetate randuri plata drepturilor, dar i s-a raspuns, mai intai ca nu se poate, ca nu este irevocabila, apoi ca nu are titlu executoriu, iar acum, cand sunt toate cele, ca ministerul de care apartinem impune respectarea Ordonantei 45/19 mai 2010, publicata in MOF in 20 mai. potrivit careia plata se esaloneaza pe 3 ani incepand cu 2012, pentru sentintele devenite executorii pana la data intrarii acesteia in vigoare.
Cum vedeti solutionarea acestei situatii, astfel incat plata sa se poata face acum, iar nu esalonat sau incepand cu 2012 ? Cine va fi tras la raspundere pentru ca prima sentinta, din 2008, nu a fost executata, in conditiile in care de atunci s-au schimbat 3 sefi de institutie, si fiecare a dat spre solutionare cererea catre salarizare si contabilitate, iar contabila a refuzat consecvent sa prevada sumele in buget si sa semneze statele de plata care prevedeau plata sumelor respective pentru petent ?
1. potrivit art. 374^1 c.p.c. sentinta fiind deja definitiva si exceutorie se subintelegea ca este si investita cu titlu excutoriu
2. formulati o noua actiune prin care cereti sa se aplice hot. jud. si la primul termen formulati exceptie de neconstitutionalitate a OG 45/2010 raportat la data pronuntarii / comunicarii hot. jud. .
ctynn, utilizator
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
(OUG 18/2010 pentru modificarea si completarea OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar).

Prin urmare, nu are cum sa incepa din 2012 ...
sentinta pronuntata de tribunal este definitiva si excutorie ( art. 289 c. mun. ) iar raportat la art. 374^1 c.p.c. nu se mai cere si investirea cu titlu executoriu prin urmare sentintei pronuntata in feb. '10 nu i se aplica og-ul din mai '10 intrucat se incalca in mod flagrant art. 15(2) Constitutie .

:offtopic:

p.s. curios de ce oug 50/2010 nu se mai aplica contractelor de credit existente la data intrarii in vigoare a acesteia?
aaa... a zis F.M.I.-ul ? ... pai a zis chiar in conformitate cu Constitutia noastra !!!
apropo' cine doreste aplicarea oug 50 sa faca tot posibilul sa isi refinanteze creditul B-)
din pacate OG 45 aborga articolul din OG 18 care modifica OG 71 si refera termenele din 2010... deci OG 18 nu mai poate fi aplicat, aici se aplica OG 45/2010, de aia vorbim de inceperea platilor in 2012
daca sentintei din februarie credeti ca nu i se aplic OG din mai 2010, atunci i se aplica OG 18, care moficia OG 71, pentru ca sentinat e pronuntata in intervalul la care se refera OG 18. Dar petenta reclama ca recursul care admite sentina din februarie este pronuntat in 20 mai, la o zi sau chiar in ziua intrarii in vigoare a OG 45, cs urmare nu ar trebui sa i se aplice OG 45, fiind ulterioara intrarii in vigoare a OUG 45, iar titlul executoriu din septembrie, e clar DUPA Og 45.