avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocata din oficiu mituita?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocata din oficiu mituita?

Buna seara ,
sotul meu se afla retinut in Spania si urmeaza sa fie judecat pe 16 .11 .2010 ,are avocata din oficiu .Eu nu am fost anuntata de nimeni( decat dupa doua saptamani cand am primit scrisoare de la sotul meu ) am rugat o cunostinta din Spania sa vorbeasca cu avocatul si sa-mi comunice ce s-a intamplat .Avocata a transmis un nr. de telefon si un nr. de fax. Am incercat sa o contactez telefonic ,dar fara reusita de o saptamana are casuta vocala ,fax. nu pot sa trimit ,imi da eroare ,un alt nr. de fax la care trebuia sa transmit factura mea de telefon ca sotul sa poata face dovada pe cine suna ,si acela imi da eroare. Am rugat iarasi cunostinta mea sa sune la aceea sectie de politie sa intrebe de ce sotul meu nu are voie sa sune ? a doua zi ma sunat .Sotul imi transmite un alt nr .de tel. al avocatei .dar tot casuta vocala are .Am dat mesaj pe nr. avocatei in care am cerut o adresa de mai-l . Ulterior a transmis prin cunostinta mea ca nu nvrea sa vorbeasca cu mine . DEce ?Nu am si eu acest drept? Sotul mi-a transmis o adresa cu un nr. de cont in care sa-i depun bani .Am deschis, dar a doua zi m-au sunat de la banca ca datele sunt invalide . Am cerut altele ,aceeasi problema ,sunt invalide .Avocata nu vrea sa mai treaca pe la proces ,pe motiv ca sotul meu nu comunica . Azi m-a sunat sotul ,l-am intrebat de ce nu vorbeste cu avocata ? Ce vrea sa mai spun ,a fost raspunsul sotului . Am spus; sunt nevinovat ,am dormit la hotel ,nu stiu cine mi-a pus droguri in aripile de la masina ,sunt venit de 40 de zile in Spania ,cunosc decat doua persoane ,cu care si locuiesc ,si una dintre ele este proprietarul autoturismului ,si eu sunt angajat de ei ,sunt soferul lor . Ce sa-i spun mai mult ? De ce nu cheama la audiere propietarul masinii si fina la care locuiesc . ? Acum va intreb eu ; de ce nu audiaza si cele doua persoane ? ce se intampla de sotului meu i se ingreuneaza orice comunicare cu familia ,de ce nu-i ia fost permis sa sune familia ?De ce nu este audiat propietarul doar au fost vazuti impreuna ? si atata timp cand a dormit sotul la hotel ,proprietarul a avut treburi de rezolvat ,poate chiar el a pus droguri in aripile masinii si a sudat tabla peste ! Deci sotul meu a fost tras in cursa de cei cu care a locuit pana sa fie retinut ,de altfel de cei doi a fost chemat sa fie sofer pe microbuz transport persoane . Ei acum umbla liberi si sotul meu este retinut. Poate solicita un alt avocat din oficiu ? Pe acesta cred ca l-au mituit
De cine sa fie mituita?
E platita de stat dar nu conteaza.
Avocatii platiti vorbesc cu clientii si rudele,cei din oficiu vorbesc cu el cat trebuie.
A avut si grefa cu el.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu cred ca este vorba de mituire ! Este mai degraba un dezinteres cras al avocatei din oficiu! De ce nu ii cautati un avocat in Spania care sa il reprezinte?B-)
vreau sa vand apartamentul dar nu pot singura ,i-mi trebuie imputernicire de la el ,si asta tot prin avocat
Mai inainte de a vinde apartamentul ar fi bine sa aflati ce sanse are sotul sa iasa din inchisoare ca sa nu il vindeti degeaba.
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu cred ca este vorba de mituire ! Este mai degraba un dezinteres cras al avocatei din oficiu! De ce nu ii cautati un avocat in Spania care sa il reprezinte?B-)


Avocati lipsiti de profesionalism exista si in Romania si in orice alte tari.
Incercati sa luati legatura cu Ambasada Romaniei sau cu cea mai apropiata misiune diplomatica a Romaniei din Spania si sa reclamati cele petrecute,solicitand sa i se acorde acestuia asistenta juridica de care are nevoie.
Incercati sa luati legatura cu oficialitatile romane din Spania,chiar si prin intermediul Ministerului de Externe.
Nu faceti miscari gresite inainte de a afla situatia reala a sotului dvs.
Solicitati aceste relatii de la cei in drept prin intermediul institutiilor despre care am facut vorbire mai sus

Alte discuții în legătură

Se poate transfera un detinut din spania in romania Buna seara,in urma cu o luna si jumatate ,sotul meu a plecat in Spania ,chemat de o cunostinta ,sa fie sofer pe un microbuz ce urma sa transporte muncitori la ... (vezi toată discuția)
Retinut in arest spania Vasilica-Irina Vasilica-Irina 3 baiet locuiesc in spania si cei 3 baieti care au fost chemati cate unu la ore difetite in retinuti la politia spaniola.Pe primul la sunat politia spaniola sa ... (vezi toată discuția)
Mailu-rile ,si mesajele telefonice pot fi probe la proces ? Sotul meu este condamnat in Spania ,pentru trafic de droguri .Sentinta este definitiva .Am depus plangere penala in Romania impotriva a doua persoane ce se ... (vezi toată discuția)