Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mailu-rile ,si mesajele telefonice pot fi probe la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mailu-rile ,si mesajele telefonice pot fi probe la proces ?

Sotul meu este condamnat in Spania ,pentru trafic de droguri .Sentinta este definitiva .Am depus plangere penala in Romania impotriva a doua persoane ce se fac responsabile de arestarea sotului meu .Sotul meu a fost sageata . A condus o masina fara sa stie ca in aripile de la roti erau droguri .Cele doua persoane sunt in baza de date la o sectie politie Antidrog din Romania , si sunt responsabile de arestarea sotului meu , au si dosar penal pentru evaziune fiscala Am mail-uri de la aceste persoane in care recunosc ca au legatura intr-o filiera ,si ei stiu cine a pus droguri in aripile masinii ,dar nu pot sa faca un denunt .Doresc sa stiu daca sotul meu va fi transferat in Romania ,pentru participarea la proces in calitate de martor ?
Nu. In schimb, se poate dispune in cauza efectuarea unei comisii rogatorii.
Potrivit dispoz. art. 132(1) C.pr.pen. Cand un organ de urmarire penala sau instanta de judecata nu are posibilitatea sa asculte un martor, sa faca o cercetare la fata locului, sa procedeze la ridicarea unor obiecte sau sa efectueze orice alt act procedural, se poate adresa unui alt organ de urmarire penala ori unei alte instante, care are posibilitatea sa le efectueze.

Daca dvs credeti ca acele probe il avantajeaza pe sotul dvs,puneti-le la dispozitia orgenlor de urmarire penala romane pentru a efectua cercetari.
pot sa-i ia declaratie sotului acolo unde se afla.
probele pe care le detineti, poate l-ar fi ajutat pe sot in procesul din spania.
avocat_eva_carbunaru a scris:

Nu. In schimb, se poate dispune in cauza efectuarea unei comisii rogatorii.
Potrivit dispoz. art. 132(1) C.pr.pen. Cand un organ de urmarire penala sau instanta de judecata nu are posibilitatea sa asculte un martor, sa faca o cercetare la fata locului, sa procedeze la ridicarea unor obiecte sau sa efectueze orice alt act procedural, se poate adresa unui alt organ de urmarire penala ori unei alte instante, care are posibilitatea sa le efectueze.

In afara de cele aratate de doamna avocat Eva, este bine sa stiti ca audierea se poate face si prin mijloace video daca se afla in Spania.
Daca sotul este inca judecat in Spania este cam greu ca autoritatile spaniole sa accepte sa il trimita in Romania pentru audiere.
Daca este nevinovat ar trebui sa se grabeasca cu ancheta in Romania deoarece daca chiar nu a stiut ca transporta asa ceva este nevinovat.
Marea problema este ca toti declara ca nu stiau ce transporta si daca este vorba de un nevinovat intra in acea gramada de vinovati care nu recunosc savarsirea faptei cu vinovatie.
Dovezile care stiti ca exista pot fi folosite in procesul penal insa ar fi bine sa aveti si un avocat care sa se ocupe de caz deoarece punerea sub acuzare a respectivelor persoane nu este chiar atat de usor de facut daca ne raportam la dispozitiile procedurale din Codul de procedura penala.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat