avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se poate transfera un detinut din Spania in Romania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se poate transfera un detinut din Spania in Romania

Buna seara,in urma cu o luna si jumatate ,sotul meu a plecat in Spania ,chemat de o cunostinta ,sa fie sofer pe un microbuz ce urma sa transporte muncitori la cules portocale, toata treaba a fost o mare teapa .Odata ajuns acolo ,insotit de aceea cunostint facea curse in Granada ,cu o pauza de o zi ,si apoi curse in Maroc . Nu stiu insa daca sotul meu stia ce transporta ,nenorocirea a venit imediat ,a fost prins si acum se afla retinut in Spania ,unde urmeaza a fi judecat .cunostinta noastra este de fapt o femeie careia i-am botezat copilul ,ea fiind in Spania impreuna cu un barbat care l-a insotit pe sotul meu in aceea zi .Timp de o saptamana si trei zile eu nu am stiut daca sotul meu mai este in viata .Dupa multe mesaje trimise catre aceea femeie ,intreband-o unde este sotul meu implorand-o sa-mi spuna adevarul ,a spus ;nasu este retinut de politie ,dar stai linistita nasa ca este in viata ,i-am vazut dosarul ca am pus avocat si dosarul lui nasu este curat ,intr-o zi doua scapa ,ca Ionica a luat vina asupra lui ,dar nu a fost asa,ea a mers la avocat si ,si-a scapat concubinul ,iar sotul meu urmeaza sa fie judecat si condamnat ,am uitat un amanunt . Contactata telefonic de sotul meu care insista sa merg si eu in Spania ,ca a zis fina ,impreuna cu nasa veti castiga bani frumosi ,o luna doua este suficient ,ii spuneam sotului ca nu vin sa las copii singuri ,iar el insista ,repetand ca asa a zis fina .Chemarea lui m-a uimit deoarece discutasem ca niciodata copii nu vor ramane singuri . Acum poate gresesc cu concluzia ca ar fi fost fortat sa insiste sa merg si eu acolo. Acum cine poate sa ma ajute cu un raspuns ,ce trebuie sa fac ca sa-l aduc pe sot sa ispaseasca pedeapsa in Romania ,deoarece situatia financiara nu-mi va permita sa ajung in Spania :-/
Asteptati concluziile cercetarilor si solutia instantei,in raport de care ,ulterior puteti desfasura evetuale demersuri catre autoritati
Da, condamnatul are acest drept, intrucat exista reglementari privind transferul condamnatilor in alte state, in tara de origine, in vederea executarii pedepsei. ( Lege nr. 76/1996 pentru ratificarea Conventiei europene asupra transferarii persoanelor condamnate, adoptata la Strasbourg la 21 martie 1983) Trebuie doar sa solicite acest lucru, insa, este necesar ca intai sa existe o hotarare de condamnare definitiva.
Multumesc pentru raspuns
exista sansa sotului meu ca nu a savarsit o alta infractiune ,in afara de teapa care a luat-o si sa se mai reduca din pedeapsa? ori se mai reduce si pentru buna purtare?
Pedeapsa va fi individualizata si in functie de conduita postinfractionala, de asemenea , vor fi retinute circumstante atenuante personale, conform art. 74 din Codul penal.

In speta, recomand a fi efectuat un referat de evaluare de catre Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunal.Acesta va cuprinde situatia familiala a acestuia, motivele care l-au determinat sa aiba o conduita antisociala, posibilitatea acestuia de a fi reintegrat in societate .

Succes.

Alte discuții în legătură

Redeschidere dosar Buna seara sotul meu este arestat in Spania ,a primit o pedeapsa de patru ani . Cum se cere repatrierea ? Si in momentul cand va fi in Romania ,vom avea ... (vezi toată discuția)
Mailu-rile ,si mesajele telefonice pot fi probe la proces ? Sotul meu este condamnat in Spania ,pentru trafic de droguri .Sentinta este definitiva .Am depus plangere penala in Romania impotriva a doua persoane ce se ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu executare dodorel62 dodorel62 Doresc sa stiu , daca o persoana din Romania este condamnata in Spania definitiv la 4 ani cu executare pentru bataie si are timp de 4 ani interdictie pe ... (vezi toată discuția)