Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare cu executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare cu executare

Doresc sa stiu , daca o persoana din Romania este condamnata in Spania definitiv la 4 ani cu executare pentru bataie si are timp de 4 ani interdictie pe teritoriul Spaniei , dar a fugit din Spania si se ascunde in Romania , daca este prins sau parat mai poate fi extradat in Spania , pentru as ispasi aceasta pedeapsa ? sau nu mai poate fi retinuta si extradata pentru as ispasi pedeapsa?
Dar daca are o datorie la statul spaniol de 15000 de euro si in Romania este depistat sau parat la autoritatile romane , i se poate pune sechestru pe salariu ca sa se recupereze acesti bani?
Daca este parata aceasta persoana , politia poate sa-l aresteze si sa-l extradeze? sau politia romana , sesizeaza politia spaniola si acestia il aresteaza pentru al duce in Spania sa-si savarseasca pedeapsa?
Daca trec cei 4 ani si nu mai este retinut , dupa aceia mai poate fi retinut chiar daca au trecut acei 4 ani?
Va multumesc!
Daca a fugit in alta tara va fi dat in urmarire prin Interpol. Pana la urma tot va fi prins si va fi extradat in tara in care a fost condamnat.
Buna seara,
Statul Spaniol a emis mandat international asa ca va fi incatusat si extradat in Spania pentru executarea pedepsei.
Poate solicita executarea in Romania.
Pedeapsa nu se prescrie prin 4 ani ci asa cum este prevazut de codul penal spaniol asa ca va fi extradat pentru executare si dupa cei 4 ani pana la prescrierea executarii pedepsei.
Conform Codului Penal Roman prescrierea intervine dupa 9 ani.
Nu stiu care este termenul dupa Codul Penal Spaniol.
Cat priveste datoria, Statul Spaniol poate solicita Romaniei executarea ei aici si punerea in vanzare a tuturor bunurilor mobile si imobile pana la concurenta sumei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Cat iti mai adauga la pedeapsa daca fugi din tara inaintea condamnarii ?