Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Nelamuriri in privinta raspunderii administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Nelamuriri in privinta raspunderii administratorului

Situatia de fapt: Creditorul (societatea de leasing) recupereaza autoturismul de la debitor (SRL cu asociat unic), in urma neplatii a 2 rate si declanseaza procedura insolventei. Mentionez ca SRL-ul activa in domeniul constructiilor (domeniu grav afectat de criza, motiv pentru care si-a suspendat activitatea) si a achitat 120000RON din valoarea totala a autorturismului(140000RON).
Decizia neachitarii a fost luata intr-o perioada apasatoare dpdv financiar pentru asociat, situatie coroborata cu manoperele dolosive ale societatii de leasing (l-a asigurat ca predarea autoturismului il va exonera de plata ratelor scadente, iar clauzele contractului de leasing puteau fi citite doar cu lupa).
Solutia instantei: admite cererea creditorului.
Intrebari:1. In cazul insolvabilitatii SRL-ului, creditorul va putea recupera suma de la asociatul unic/administrator(fiind aceeasi persoana) in aceasta situatie (insolvabilitatea SRL-ului este imputabila exclusiv crizei, care a determinat lipsa cererilor in domeniul antreprizei)?
2. In cazul in care asociatul este insolvabil, ca urmare a trecerii bunurilor pe numele copilului sau (donatie) anterior admiterii cererii creditorului, dar in timpul procesului, creditorul va putea declansa o actiune revocatorie? Mai exact, cand dobandeste calitatea de debitor asociatul/administratorul fata de societatea de leasing?
PS: Multumesc anticipat specialistilor in comercial care vor raspunde cererii mele de ajutor.
mitracher, utilizator
suma datorata se incadreaza in minimul sumei prevazuta de lege pentru declansarea procedurii insolventei?
1. Creditorul nu poate recupera de la asociatii sau administratorii firmei decat in situatia in care asociatii sau administratorii au comis ilegalitati.

2. Vedeti raspunsul la 1. Daca asociatii sau administratorii au comis ilegalitati, creditorul se poate indrepta impotriva tuturor celor care au dobandit un avantaj prin producerea ilegalitatilor deci impotriva rudelor sau altor persoane.
Da, intrucat procesul a inceput in 2009, inainte de modificarea Legii 85/2006, cu privire la cuantumul minim al creantei (nu cred ca in acest caz este aplicabil ”principiul aplicarii imediate a legii”, din moment ce instanta a admis cererea creditorului in urma cu 2 zile).
Sincer, ma asteptam ca pe acest site sa intalnesc avocati cu experienta si sa primesc raspunsuri ca atare, astfel incat, in cazul in care creditorul solicita raspunderea patrimoniala a administratorului, sa schimb avocatul actual(care si-a aratat ”dibacia” suficient), cu cel care are experienta in astfel de cazuri. Oricum, multumesc studentilor care mi-au raspuns.
Intrebari:1. In cazul insolvabilitatii SRL-ului, creditorul va putea recupera suma de la asociatul unic/administrator(fiind aceeasi persoana) in aceasta situatie (insolvabilitatea SRL-ului este imputabila exclusiv crizei, care a determinat lipsa cererilor in domeniul antreprizei)?

Administratorul judiciar va stabili daca insolvabilitatea debitorului este imputabila exclusiv crizei si/sau daca sunt alte motive care au condus la aceasta stare prin raportul pe care il va intocmi cf art.59 din Legea insolventei.
Daca administratorul judiciar sau lichidatorul vor constata ca sunt intrunite conditiile raspunderii (cumulativ)prevazute de art.138 din lege respectiv - prejudiciul cauzat creditorilor, fapta ilicita, raportul intre fapta ilicita si prejudiciu precum si vinovatia atunci va promova o actiune in temeiul disp. art.138 din legea insolventei.
Daca solutia sindicului pe cererea de atragerii a raspunderii administratorului statutar este de admitere atunci creditorii se pot indrepta impotriva patrimoniului personal al administratorului care este si asociat unic.
2. In cazul in care asociatul este insolvabil, ca urmare a trecerii bunurilor pe numele copilului sau (donatie) anterior admiterii cererii creditorului, dar in timpul procesului, creditorul va putea declansa o actiune revocatorie? Mai exact, cand dobandeste calitatea de debitor asociatul/administratorul fata de societatea de leasing?

Nici nu e nevoie de o actiune revocatorie deoarece exista o alta actiune pe care o are la indemana administratorul judiciar, este actiune prevazuta de art.79 si 80 din lege- cea pentru anularea actelor frauduloase incheiate de debitor in dauna drepturilor creditorilor in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii.
Calitatea de debitor in dosarul de insolventa a fost dobandita la data deschiderii procedurii insolventei( data pronuntarii sentintei comerciale)
bossman, utilizator