Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Tatal sotiei mele a decedat acum 7 ani. Se pare ca inainte sa moara a facut un testamant. Mama sotiei refuza sa-mi spuna daca el exista sau nu. Succesiunea nu s-a dezbatut pana acum. Mama sotiei mele este in viata. Daca s-ar dezbate succesiunea cat i-ar reveni sotiei (tinand cont ca ar exista un testament)?
depinde ce scrie in acel testament. poate prin acel testament tatal lasa tot sotiei dvs.

sotia mai are un fiu dintr-o casatorie anterioara si se pare ca testamentul este pentru el!
Se pare ca acel fiu va mosteni cea mai mare parte a averii.
daca prin testament tata a lasat totul altei persoane atunci sotia dvs ce sa mai ia ?
pacat
este complicat, dar succesiunea nu a fost dezbatuta