avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Tatal sotiei mele a decedat acum 7 ani. Se pare ca inainte sa moara a facut un testamant. Mama sotiei refuza sa-mi spuna daca el exista sau nu. Succesiunea nu s-a dezbatut pana acum. Mama sotiei mele este in viata. Daca s-ar dezbate succesiunea cat i-ar reveni sotiei (tinand cont ca ar exista un testament)?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 20:43, 7 Noiembrie 2010
depinde ce scrie in acel testament. poate prin acel testament tatal lasa tot sotiei dvs.

sotia mai are un fiu dintr-o casatorie anterioara si se pare ca testamentul este pentru el!
Se pare ca acel fiu va mosteni cea mai mare parte a averii.
daca prin testament tata a lasat totul altei persoane atunci sotia dvs ce sa mai ia ?
pacat
este complicat, dar succesiunea nu a fost dezbatuta

Alte discuții în legătură

Probleme succesiune andreean1 andreean1 - X a decedat in 2019. A avut 2 casatorii, din prima avandu-l pe S; - Cel de-al doilea sot (I) a decedat in 2012, cu diagnosticul de cancer cu punct de ... (vezi toată discuția)
Succesiune sotie testament in concurs cu parintii defunctului loulouRO91 loulouRO91 Buna ziua, Mama mea e desemnata legatar universal prin testament de catre sotul ei. In urma decesului sau, sotia merge la notar pentru deschiderea ... (vezi toată discuția)
Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)