Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul

Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic mostenitor peste bunuri mobile si imobile. după cca 5 ani s-a recasatorit cu acte. Noua soție nu avea copii și avea un apartament proprietate, tatal un apartament proprietate.
La trecerea in nefiinta a tatălui, copiii mai au dreptul la mostenire? Dar in situatia in care tatal a făcut un testament ? Testamentul poate sa invinga parten de rezerva a mostenirii dacă mai au dreptul la mostenire copiii ?
Bineinteles ca au dreptul la moștenire.
Apartamentul tatălui se va împărți intre soția supraviețuitoare - 1/4 si copii - 3/4.
Dacă tatăl lasa testament, rezerva succesorala a copiilor este jumătate din cota legală, adică 3/8.
Buna seara,
Copiii tatalui au dreptul la mostenirea de pe urma tatalui lor.
Sotia supravietuitoare are dreptul la intreg apartamentul ei si la 1/4 din apartamentul tatalui.
copiii impart 3/4.
Daca tatal a incheiat un testament in favoarea sotiei atunci copiii impart 3/8 si restul revine sotiei.
Daca tatal a incheiat un testament in favoarea copiilor atunci sotia supravietuitoare primeste din apartamentul lui doar 1/8, restul impart copiii.
Apartamentul proprietatea sotiei dinainte de casatorie ramane al ei ni copiii tatalui nu au dreptul la el.
Adică apartamentul tatălui intră în conecurs la mostenire iar apartamentul soției supraviețuitoare nu ? Ambele apartamente au fost dobândite de ambii parteneri, prin succesiune, dinaintea casatoriei.
Mai am 3 nelămuriri.
1. în viitor după decesul sotiei supravietuitoare , copiii tatălui cu care ea a fost casatorita legal, mai au dreptul la mostenire ?
2 dezbaterea succesorală se poate face după o evaluare a imobilelor. Apartamentele desi sunt cu 2 camere fiecare, au valori diferite pt că au suprafețe diferite și sunt in zone si etaje diferite.
3. daca tatal a facut testamentin favoarea unui nepot, cum se imparte succesiunea ?
Adică apartamentul tatălui intră în conecurs la mostenire iar apartamentul soției supraviețuitoare nu ?

nu, ca ea nu e moarta, si fiind vie si casatorita cu tatal dvs la data decesului acestuia, ea il mosteneste, copta ei fiind de 1/4, in plipsa altor acte.
1) la mostenirea ei, nu, ca nu sunt rude.
2) care impobile ? Inteleg ca tata avea doar unul.
Acesta se va avalua, daca nu va intelegeti asupra valorii lui a a altor probleme, nu veti dezbate succesiunea la notar, ci in instanta unde un expert va evalua casa.
3) fiecare mostenitor rezervatar, copiii si sotul, are dreptul sa culeaza rezerva, asta e de jumatate din cat ar fi mostenit legal.

Qubik a scris:

Adică apartamentul tatălui intră în conecurs la mostenire iar apartamentul soției supraviețuitoare nu ? Ambele apartamente au fost dobândite de ambii parteneri, prin succesiune, dinaintea casatoriei.
Mai am 3 nelămuriri.
1. în viitor după decesul sotiei supravietuitoare , copiii tatălui cu care ea a fost casatorita legal, mai au dreptul la mostenire ?
2 dezbaterea succesorală se poate face după o evaluare a imobilelor. Apartamentele desi sunt cu 2 camere fiecare, au valori diferite pt că au suprafețe diferite și sunt in zone si etaje diferite.
3. daca tatal a facut testamentin favoarea unui nepot, cum se imparte succesiunea ?

1. Dvs ati pus problema ce se întâmplă în cazul în care tatăl decedeaza. Si v-am raspuns ca atare.
Nu am afirmat că apartamentul sotiei nu se împarte.
Fiecare apartament va fi moștenit de soțul supraviețuitor și copiii sotului decedat.
Mai departe, cota sotului supraviețuitor va fi moștenită de copiii acestuia.
Cu alte cuvinte....fiecare sot, cu copiii sau.
2. Da, evaluarea se face in functie de expertizele notariale.
3. Depinde ce scrie in testament și depinde de ce vor copiii și soția.
Dacă aceștia nu au nici un fel de pretentie la apartament și sunt dispuși cu toții să renunte la succesiune, atunci nepotul va fi unic moștenitor.
Dacă soția și copiii își pretind rezerva succesorala, testamentul se reduce la jumătate.
Cum un apartament nu poate fi împărțit fizic in jumătate, reductiunea se va face prin echivalent. Adică nepotul va trebui să le achite contravaloarea a jumătate din imobil.