Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... valabilitate rovigneta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

valabilitate rovigneta

Am cumparat o masina, iar fostul propietar are rovigneta valabila pana in februarie 2011.Trebuie sa cumpar neaparat rovigneta pe numele meu?Va multumesc.
Ordonanta nr. 8/2010 prevede ca in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului, rovinieta isi va mentine valabilitatea numai daca utilizatorul informeaza in scris Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A. (CNADNR) cu privire la schimbarea numarului de inmatriculare, in vederea operarii modificarii in baza de date.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Daca nu ati inmatriculat masina pe numele dv. atunci puteti circula cu ea dar daca ati inmatriculat-o si are alt numar de inmatriculare atunci va trebui sa solicitati modificarea in baza de date a CNADNR care va trebui sa emita si un act aditional la rovigneta.